Malina se sadi na međurednom rastojanju 2,5-3,0 metara, dok je rastojanje u redu 0,25 cm. Gaji se u sistemu špalira. Kada iz posađenog izdanka izraste nova, mlada biljka i dostigne porast od 15-20 cm sve stare biljke je potrebno makazama odsjeći do nivoa zemlje. Ova pomotehnička mjera ima višestruk značaj. Na ovaj način se sprečava cvjetanje i rađanje stare biljke, a ujedno stimuliše rast novih, mladih izdanaka.Ukoliko se kod mladih izdanaka primijeti njihovo rano grananje, takve izdanke je potrebno ukloniti do zemlje.Počev od druge godine i do trajanja eksploatacije zasada (12-15 godina), malina se reže na rod.
Rezidba se vrši tako što se po dužnom metru špalira, u proljeće, neposredno prije kretanja vegetacije, ostavi 5-6 srednje razvijenih izdanaka. Ostavljeni izdanci treba da imaju dobro razvijene pupoljke čitavom dužinom, da se ne granaju i da su bez vidljivih oštećenja.
Ostale izdanke je potrebno oštrim makazama ukloniti do zemlje.
Nakon što se izdanci maline povežu za dva reda žica vrši se njihovo prekraćivanje. Izdanci se prekraćuju na 2-3 pupoljka iznad gornjeg reda žica.
Rezidba u vegetaciji se obavlja na način što se svi mladi izdanci koji izbiju iz zemlje do prve dekade juna uklanjaju iz osnove. Ovu mjeru je potrebno izvoditi u nekoliko navrata. Optimalno vrijeme je kad mladi izdanci imaju porast u visinu 10-15 cm jer su zeljasti i lako ih je ukloniti, za razliku od starijih koji počinju da zdrvenjavaju, pa se moraju uklanjati oštrim makazama.
Takođe, nakon berbe, sve izdanke koji su donijeli rod, potrebno je ukloniti do zemlje. Pored izrođenih, ukoliko ima polomljenih, oboljelih ili izdanaka koji su počeli da se granaju, kao i suviše bujni mladi izdanci takođe se uklanjaju do nivoa zemlje.
Radi prevencije i sprečavanja pojave bolesti i štetočina u malinjaku, sav orezani materijal je potrebno iznijeti i spaliti.
Ovakav način rezidbe se sprovodi za čitavo vrijeme eksploatacije zasada.
Piše:
Rajko Grozdanić, dipl. ing. poljoprivrede, Savjetodavna služba u biljnoj proizvodnji