Kao i sve druge voćarske kulture i jagoda zahtijeva adekvatnu rezidbu. Rezidba jagode podrazumijeva: uklanjanje starog lišća, zakidanje stolona, rezidbu bokora i uklanjanje cvasti. Glavni cilj ovih mjera je dobijanje stalnog kvalitetnog prinosa.
Uklanjanje starog lišćaje mjera koja se obavlja dva puta tokom godine: u proljeće prije kretanja vegetacije i nakon berbe. Ova mjera se najkvakvalitetnije vrši ručno tako što se staro lišće u jednoj ruci pokupi i ispod šake se oštrim makazama presjeku lisne drške, tako da ostane nekoliko zdravih listova. Osim ručnim načinom, uklanjanje starog lišća zbog ekonomičnosti obavljanja ove operacije, pogotovo na većim površinama, se može obaviti košenjem kosom ili trimerom pazeći da se sa otkidanjem ne ide previše nisko kako se ne bi oštetilo centralno stablo i pupoljak.
Uklanjenje lišća se u proljeće obavlja neposredno prije kretanja vegetacije (na isti način) čime se podstiče obnavljanje bokora. Odbačeno lišće je potrebno ukloniti iz zasada i uništiti (spaljivanjem) kako bi se otklonila mogućnost širenja bolesti.
Zakidanje stolana je mjera koja može da poveća prinos i do 50%. Stoloni, odnosno živići su djelovi biljke koje služe za razmnožavanje, a nastaju iz adventivnih pupoljaka koji se nalaze na koljencima stabla. Jedan bokor jagoda prosječno daje oko 20 dobro razvijenih živića, a može i više.
Živići dodatno isrpljuju biljku i umanjuju prinos zbog čega se u savremenim zasadima vrši njihovo uklanjanje (makazama ili nožem) kada se po biljci razviju 3-4 stolona, dužine 10-15 cm, uz ponavljanje od više puta jer stoloni stalno rastu. Zavisno od sorte, klimatskih i drugih faktora razvoj stolona počinje od kraja maja i traje do oktobra.U zasadima u kojima se ne koristi malč folija uklanjanje stolona se može obaviti mehanizovano – prilikom međuredne obrade.
Jagoda je biljka sa kratkim stablom na kome se stvaraju bočni izraštaji – krunice iz kojih izbija novo lišće, cvijet i plod. U savremenim višegodišnjim zasadima jagode radi poboljšanja krupnoce i kvaliteta plodova (uz nešto niži prinos) krajem februara – početkom marta se vrši prorjeđivanje bokora, odnosno odstranjivanje jednod dijela krunica. One se odstranjuju tako što se oštrim nožem vertikalno u dubinu zemljišta režu, a ostavljaju se 3-4 krunice koje su dobro razvijene, uz vađenje najstarijeg dijela bokora koji je već donosio rod. S obzirom da se ova mjera obavlja ručno čime zahtijeva veću radnu angažovanost prilikom razmatranja uvođenja ove operacije u proizvodnju treba dobro ispitati njenu ekonomičnost.
Na sledećoj slici se može vidjeti mjesto na kojem se nalaze krunice:
U godini sadnje jagoda, kod jednorodnih sorti koje se obično u našim uslovima sade od sredine jula do sredine avgusta, u zavisnosti od vremenski uslova i drugih faktora može se pojaviti dobar jesenji rod sa prinosom i do 150 g po biljci. Međutim, ovaj jesenji rod umanjuje rod u proljeće zbog čega se obično vrši uklanjanje cvasti kada one porastu toliko da se može obaviti ručno zakidanje – pazeći da se biljke ne iščupaju.
Pripremio: dipl. ing. polj. Dušan Ivanović