Srpski mljekari već mjesecima protestuju tražeći povećanje premija i subvencija, plaćanje zaostalih državnih dugova prema poljoprivrednicima i uvođenje zabrane uvoza mlijeka i mesnih proizvoda u Srbiju. Vlada Srbije je prošle nedjelje usvojila Odluku o uvođenju uvozne takse od 0,12 eura po litru mlijeka i 0,25 eura po kilogramu za sir. Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković je o odluci obavijestila Skupštinski odbor za poljoprivredu.
Predsjednik skupštinskog odbora Marijan Rističević izjavio je da je Srbija potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU-om i da uvedene takse nisu u skladu sa sporazumom.
“Rizikujete da vas EU kazni. Šta će biti sa našim voćem i povrćem ako EU procijeni da Srbija vara Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i da smo bez njihove dozvole uveli uvoznu taksu“, kazao je Rističević.
Nenad Budimović, sekretar Udruženja za uzgoj i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije, izjavio je da je uvozna taksa dobra mjera koja treba da zaštiti domaće poljoprivrednike. On smatra da je uvođenje nameta na uvoz mlijeka bila metoda koja bi mogla da reguliše tržišne uslove u ovom trenutku, ali je dodao da se istovremeno mora unaprijediti regulisanje i zaštita lokalne proizvodnje mlijeka i mlječnih proizvoda.
Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka Mačvanskog okruga Goran Vasić pohvalio je odluku Vlade Srbije i istakao da je to dobra mjera za proizvođače mlijeka.
“To je iznuđena odluka, ali najbolja moguća u ovim okolnostima i Ministarstvo i Vlada imaju punu podršku za njeno sprovođenje. Pošto je potpuna zabrana uvoza mlijeka neizvodljiva, uvozne takse su sljedeće najbolje rješenje“, rekao je Vasić.
Poljoprivredni analitičar Milan Prostran je istakao da je uvođenje uvozne takse na mlijeko i mlječne proizvode iznuđena i privremena mjera, koja će zadovoljiti zahtjeve udruženja stočara i proizvođača mlijeka, ali neće zaista riješiti probleme u stočarstvu.
Kako je objasnio, taj problem se ne može riješiti samo selektivnim mjerama.
“Bez obzira na to što je Srbija još 2008. godine potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom i ubrzo nakon toga liberalizovala tržište naše ukupne proizvodnje hrane prema EU, postoje klauzule koje omogućavaju državama da uvode mjere za destimulisanje uvoza u kraćem roku. Zato ta mjera traje do juna jer po ugovorima ne može da traje duže od šest mjeseci”, rekao je Prostran. On smatra da za to vrijeme neće biti reakcije Brisela.
Tekst je izveden od originalnog “Serbian import tax a success for dairy farmers” (CC BY 4.0)