EU se danas pridružuje „High Ambition Coalition to End Plastic Pollution”, potvrđujući svoju posvećenost visokom cilju u međuvladinim pregovorima o globalnom sporazumu o okončanju zagađenja plastikom do 2040. U pregovorima će se EU zalagati za pravno obavezujući instrument, obezbjeđujući hitnu akciju, uz primjenu kružnog pristupa plastici, stoji na sajtu Evropske Komisije.
Koalicija „High Ambition”, kojom kopredsjedavaju Norveška i Ruanda, okuplja zemlje istomišljenika, zalažući se za ambiciozne ciljeve za novi, pravno obavezujući, instrument za borbu protiv sve veće količine plastičnog otpada koji guši Planetu. Pregovori o novom sporazumu počinju u Urugvaju 28. novembra 2022. i trebalo bi da budu završeni do 2025. godine.
Izvršni potpredsjednik za Evropski zeleni dogovor Frans Timermans kazao je tom prilikom:
Od kada je predstavljena evropska strategija za plastiku 2018. godine, Evropska unija je bila pokretačka snaga u borbi protiv zagađenja plastikom. Odlučni smo da nastavimo da podržavamo ambiciozne akcije širom svijeta, jer borba protiv krize klime i biodiverziteta mora uključiti sve nas. Zajedno sa članovima ove koalicije, EU će raditi na dobijanju solidnog, globalnog plana za okončanje zagađenja plastikom.
Komesar za životnu sredinu, okeane i ribarstvo Virginijus Sinkevičijus:
Zagađenje plastikom je globalni problem koji zahtijeva globalna rješenja. U EU stalno pojačavamo naše napore i poboljšavamo naše zakonodavstvo u cilju smanjenja plastičnog otpada. Pridruživanjem „High Ambition Coalition to End Plastic Pollution”, ne pokazujemo samo posvećenost, već i spremnost da vodimo svojim primjerom.
Plastika je važan materijal za našu ekonomiju i svakodnevni život. Međutim, njen eksponencijalni rast u poslednjim decenijama ima ozbiljne negativne efekte na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Od sedam milijardi tona plastičnog otpada koji je do sada proizveden u svijetu, manje od 10% je reciklirano. Milioni tona plastičnog otpada gube se u životnu sredinu ili se ponekad otpremaju hiljadama kilometara do odredišta gdje se uglavnom spaljuje ili odlaže.
Usvajanje pravno obavezujućeg instrumenta za okončanje zagađenja plastikom je ključni prioritet Akcionog plana za cirkularnu ekonomiju EU-a u okviru Evropskog zelenog dogovora. Globalna zajednica je postigla veliku prekretnicu tokom pete sjednice Skupštine Ujedinjenih nacija za životnu sredinu u martu 2022. godine, kada su se zemlje složile da počnu pregovore o novom instrumentu. EU i njene države članice vjeruju da bi novi instrument trebalo da uključi neophodne obaveze koje će omogućiti zemljama da pojačaju mjere za sprečavanje ulaska plastike u životnu sredinu. Kružni pristup koji posmatra cio životni ciklus plastike biće ključ za potrebnu promjenu.
Ministar klime i životne sredine Norveške i kopredsjedavajući „High Ambition Coalition to End Plastic Pollution”, Espn Batajd pozdravio je vijest o pridruživanju EU-a zajednici:
Evropska unija je dugogodišnji partner i vodeća sila u borbi protiv zagađenja plastikom. Snažno sam ohrabren da vidim da EU nastavlja ovu ulogu i da se pridruži radu Koalicije visokih ambicija za zaista efikasan globalni sporazum koji će uspostaviti zajednička globalna pravila, zatvoriti slavinu i okončati zagađenje plastikom do 2040.
Ministarka za životnu sredinu Ruande i kopredsjedavajuća „High Ambition Coalition to End Plastic Pollution”, dr Žin dark Mujavamarija kazala je:
Ulaskom EU-a, koalicija sada ima članove iz svih regiona svijeta koji predstavljaju više od četvrtine država članica UN-a i 50 zemalja. Radujemo se saradnji sa EU-om na postizanju sveobuhvatnog i ambicioznog sporazuma o okončanju zagađenja plastikom do 2040. godine.
Pozadina
Članstvo u koaliciji sada pokriva sve regione svijeta i skoro jednu trećinu država članica UN-a. Pored okupljanja zemalja sa sličnim vizijama u vezi sa zagađenjem plastikom, ova koalicija će raditi na ciljevima zasnovanim na nauci kako bi se informisali međuvladini pregovori.
Do danas su se pridruživanjem koaliciji, pored Evropske unije, obavezale i sledeće zemlje: Ruanda, Norveška, Kanada, Peru, Njemačka, Senegal, Gruzija, Republika Koreja, UK, Švajcarska, Portugal, Čile, Danska, Finska, Švedska, Kostarika, Island, Ekvador, Francuska, Dominikanska Republika, Urugvaj, Gana, Monako, Slovenija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Republika Irska, Sejšeli, Holandija, Belgija, Luksemburg, Kabo Verde, Burkina Faso, Australija, Azerbejdžan i Kolumbija.
U skladu sa postojećom politikom EU-a u ovoj oblasti, uključujući Evropski zeleni dogovor, Akcioni plan cirkularne ekonomije i značajan broj politika i zakonodavstava EU-a o zaštiti morskog i obalnog okruženja, ona preduzima mjere za borbu protiv zagađenja plastikom i morskog otpada kako bi se ubrzao prelazak na kružnu i resursno efikasnu ekonomiju plastike u Evropi. Posebna pravila i ciljevi se primjenjuju na određene oblasti, uključujući plastiku za jednokratnu upotrebu, plastičnu ambalažu, mikroplastiku, a uskoro i plastiku na biorazgradivoj i kompostabilnoj bazi. EU je tokom godina igrala ključnu ulogu na međunarodnoj sceni, radeći sa partnerima i zalažući se za pravno obavezujući globalni sporazum o plastici. Ulazak u HAC je dalji korak u ovom pravcu uoči početka pregovora.
Tekst je izveden od originalnog „Advancing towards Zero-Pollution: EU joins call for ambitious global agreement to end plastic pollution by 2040” (CC BY 4.0)