U Španiji i Grčkoj, poljoprivredniici su izašli na ulice zbog sve više cijene goriva i stočne hrane.
Rat u Ukrajini, kao i sankcije Rusiji imaju jako veliki uticaj na svjetski poljoprivredno- prehrambeni sektor. Kao što i već znate, Ukrajina je najveći svjetski dobavljač stočne hrane, kao i jedan od četiri najveća izvoznika kukuruza u svijetu.
Naime, stočari u južnoj Evropi strahuju da može doći do masovnog klanja životinja, obzirom na to da se smanjuju zalihe hrane. Države koje su najviše pogođene su Španija i Italija, jer su to zemlje koje su poznate po svojim mesnim i mliječnim proizvodima.
Španija je država koja ima najveći broj stoke u cijeloj Evropskoj uniji, odnosno 58,8 miliona grla goveda, svinja, koza i ovaca, dok Italija zauzima četvrto mjesto sa preko 22,5 milion grla.
Potpredsjednik kompanije za hranu za životinje, Mangimi Liverini SpA, naveo je da italijanske luke na zalihama imaju stočne hrane za 25 dana i da je situacija dodatno otežavajuća, obzirom na to da su Mađarska, Moldvija i Srbija zabranile izvoz kako bi zaštitile svoje zalihe.
Za obnovu stočnog fonda potrebne su godine, pa upravo zbog toga uzgajivači stoke i kompanije se suočavaju sa jako velikim problemima u nabavci stočne hrane za životinje, jer će u skorijem možda biti neophodno zaklati veći broj stoke kako bi se povećale zalihe.
Direktor grupe Coren, španske farmerske zadruge, Emilio Rial, za Reuters je izjavio da su troškovi proizvodnje osnovne hrane porasli za 40% i da će neminovna biti dalja poskupljenja.
Protsti farmera u Madridu
Na hiljade farmera u Madridu je juče izašlo na ulice da protestuje protiv politike vlade Pedra Sanchesa. Protest je održan pod sloganom „ Zajedno za polje“, gdje su izneseni zahtjevi za promjenu poljoprivredne politike koju vodi Sanchezov kabinet.
Protestanti su novinarima ukazali na povećanje troškova poljoprivredne proizvodnje, kao što je i nagli rast cijena goriva i pasivnost vlade.
Protesti farmera u Atini
I na ulicama Atine izašli su nezadovoljni građani, tj. poljoprivredni proizvođači, tražeći smanjenje poreza kao i podršku zbog visokih cijena goriva i đubriva.
Organizovani su višenedeljni protesti zbog visokih cijena energije. Oni kažu da su im troškovi toliko visoki da će biti prinuđeni da smanje ponudu na tržištu, a samim tim i da povećaju cijenu u skladu sa dostupnom količinom.
Porez na promet đubriva smanjen je na 13% ( sa 46%), ali navodi se da će doći do smanjenja za još 6%. Osim toga, najavljeno je da će doći do olakšice kada je u pitanju gorivo za poljoprivredna vozila.
Opstanak poljoprivrednika je doveden u pitanje zbog ovolikih poskupljenja.
“Ne možemo obrađivati naše njive, kupiti gorivo za poljoprivrednu mehanizaciju, kupiti sjeme, đubrivo. Bit će problema sa snabdijevanjem hranom u zemlji”, rekao je poljoprivrednik Diamanto Kritikou.
Izvor: Agroklub