Iako, po novijim podacima, 50.000-80.000 biljaka ima medicinski značaj, 150 njih je u prometu na našem području. Sakupljanje ljekovitog i aromatičnog samoniklog bilja svojstvena je zemljama u razvoju a ukoliko se odvija održivo, može da pospiješi razvoj ruralnih područja kao i lokalne zajednice, ali je značajno i za čuvanje resursa ljekobilja.
Treba naglasiti da određene promjene koje čovjek vrši u prirodi, ako se odvijaju pravilno, adekvatno i pravovremeno – podstiču prirodne resurse bilja na obnovu i spriječavaju sukcesije tj. smjene ekosistema. Ako bi ovo izostalo, prirodni pašnjaci bi bili ugroženi zarastanjem, zakorovljavanjem i zašumljavanjem, i tada dolazi do nestanka mnogih populacija komercijalno značajnog ljekobilja, samim tim bi tradicionalna znanja i vještine bili ugroženi nestajanjem.
Vjekovima se ljekovito bilje, šumski plodovi i gljive, koriste u medicinske svrhe kao lijek ili pomoćno sredstvo (čaj, tinktura, ekstrakt, melem, sirup i sl.). Oni su i izvor hranljivih materija za čovjeka, ali i prirodni konzervansi, sredstva za bojenje i dodaci hrani. Neke biljke, pak, se koriste i kao prirodni repelenti, fungicidi, herbicidi ili insekticidi. I industrija je dobila benefite od ljekobilja, pa je ovo sirovina u farmaceutskoj, konditorskoj, kozmetičkoj, parfimerijskoj, industriji alkohola i bezalkoholnih pića i biogasa dobila svoj veliki značaj.
Tradicionalni proizvodi od ovih sirovina, poput čajeva, melema, sirupa, sokova i sl…, su na cijeni zbog sve većeg razvoja turizma u zdravstvene, eko i etno svrhe. Stoga, izrada i prodaja ovih proizvoda igra veću ulogu u razvoju lokalne zajednice i omogućava prihod i ekonomsko osnaživanje berača.
Potrebno je, pak, da berači budu obučeni. To znači da su sposobni da prepoznaju biljne vrste, da znaju pravila berbe, sušenja i skladištenja, ali i zakonsku regulativu i standarde koji se tiču ljekovitog i aromatičnog bilja.
Prirodni potencijal našeg područja
Crna Gora i susjedna Srbija su izuzetno bogate ljekovitim biljem (blizu 4.000 vrsta i 700 u upotrebi). Iskorišćenje ovog potencijala je moguće, ali samo uz zaštitu i očuvanje biljnih vrsta. To znači da je potrebno održivo sakupljanje ljekovitog i aromatičnog bilja.
Područje centralnog Balkana je područje raznovrsne flore. To podrazumijeva postojanje ljekobilja na različitim staništima i to livadama, pašnjacima, šumama, visokim planinama, šibljacima, močvarama, slatinama i sl.
Šta podrazumijeva održivo sakupljanje ljekobilja?
Ljekovito bilje se sakuplja prema utvrđenim pravilima propisanih strukom. Ono na šta se beračima skreće pažnja jeste higijena odjeće, ruku i alata. Važno je i pravilno odabrati lokalitet i vrijeme berbe, a sve u zavisnosti od udaljenosti mjesta gdje će se biljke sušiti i pakovati. Iza sebe se mora ostaviti svaka druga jedinka, tj. ne bere se svaka jedinka ciljane vrste koja se zatekne na terenu.
Pri sakupljanju treba poštovati sledeća pravila:
- Brati samo biljke u zreloj fazi rasta (iako postoje specifični slučajevi).
- Brati biljke po vremenskim prilikama koje obezbeđuju maksimalna kvalitet (sunčano vrijeme).
- Sakupljati samo dijelove koji su za upotrebu.
- Sakupljati na više mjesta u okviru jedne teritorije.
- Svake nove sezone, biljke brati na novom mjestu.
- Ostaviti svaku drugu biljku.
- Brati čistim rukama i voditi računa i o higijeni odjeće.
- Ne smije se brati na zagađenom području (pored puta, na deponijama, smetlištima i sl.)
- Makaze, nož ili srp za berbu moraju biti čisti.
- Različite biljne vrste pakovati u različite vreće od prirodnog materijala.
- Najlonske kese nisu pogodne za berbu jer potparavaju, što dovodi do kvarenja bilja.
Zabranjeno je sve što bi moglo da ugrozi opstanak biljke na staništu gdje se vrši berba. To podrazumijeva zabranu sječenja grana, čupanje i kidanje biljke, njeno udaranje štapovima, upotreba „češlja” za ubiranje ploda, vađenje korijena (ako on ne predstavlja biljnu drogu) i sl.
Flos (cvijet): Bere se rukom. Cvjetne drške treba da budu zanemarljivo kratke. Mogu se sjeći i malim makazama. Svenuli i precvjetali cvijet je bezvrijedan i treba ga eliminisati.
Folium (list): Lišće mladog bilja je puno vode a nema zadovoljavajuću količinu aktivnih materija. Zato ga treba zaobilaziti pri berbi. Isti je slučaj i sa listovima procvjetalih biljaka, iako ima izuzetaka. Stari, oštećeni i suvi listovi su bezvrijedni. Bere se rukom ili malim makazama. Pri branju se odlama i dio lisne drške. Stablo se pri tom ne smije oštetiti. Praktičnosti radi, često se bere cijela biljka, pa se naknadno odvaja list.
Herba (nadzemni dio biljke u cvijetu): Način sakupljanja herbe zavisi od brojnosti vrste. Bere se vršni dio 25-30cm. Ako je mala akumulacija biljaka, koriste se makaze a ako je veća bilje se može i pokositi srpom.
Cortex (kora) : Ima vrijednost samo ako je sa mladih stabala i grana, i ako nije ispucala. Najprije se zasiječe pa guli.
Fructus (plod): Pravilo je da se ne beru nezreli plodovi. Potrebno je da su sočni plodovi zreli (bobice kod npr. borovnice, koštunice kod npr. trnjine ; zatim: plod kupine, šipurka ili jagode), dok kod suvih plodova treba voditi računa da se uberu pred samo zrenje kako iz njih ne bi ispalo sjeme. Berba plodova se vrši ručno, dok su takozvani češljevi zabranjeni, jer se njima oštećuju biljni vegetativni organi pa se rodnost u narednoj sezoni smanjuje ili biljka može čak i da ugine.
Radix, rhizoma, tuber (korijen, rizom, krtola): Vade se polako, ašovom. Važno je odsjeći glavu korijena tj. dio koji nosi minimalno jedan pupoljak, i vratiti ga u zemlju kako bi se iz njega razvile nove biljke.
O alatu – Treba da bude čist i koristi se samo za jednu biljnu vrstu. Ako se prelazi na novu vrstu, alat se, u tom slučaju čisti, i pere. Istovremeno, peru se i ruke. Tako se izbjegava kontaminacija biljne droge.
Da sumiramo, srž održivog sakupljanja ljekovitog bilja jeste da se ostavi minimum 1/3 jedinki koje bi se dalje razmnožavale, a ako se sakuplja podzemni dio ostavlja se 4/5 biljaka ali se vraća korijenova glavica. Ovo je od posebnog značaja za ugrožene vrste koje su rijetke u prirodi (žuta lincura, iđirot, oman, vilino sito i sl.) mada mi ne preporučujemo njihovo branje, dok se dobro ne raspitate kod nadležnih službi ili kod otkupljivača, koji će vam dati pravovremene i tačne informacije.
Kalendar branja ljekovitog bilja
Ne postoje dvije identične biljke kada je u pitanju njihov fenološki ciklus. Upravo zbog ovih različitosti svaka biljka se bere u različito vrijeme, tj. različito doba godine.
Ipak, vrijeme utvrđeno kalendarom branja ljekovitog bilja se može pomjeriti. Faktori od kojih ono zavisi su brojni. Između ostalog, to je i klima (padavine, temperatura, vlažnost vazduha i sl.), nadmorska visina, teren, geografski položaj, ekspozicija itd. Podaci iz sledećeg kalendara su navedeni samo za prosječna staništa.
Treba istaći i da neke vrste imaju dug kalendar branja (maslačak, kopriva i sl.), dok neke prolaze jako brzo (visibaba, šafran, neke ljubičice).
MSc Biologije Tijana Pejatović
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
Izvori:
Photo Majčina dušica berba – Izvor: freepik Autor: crsp-media
Photo Maslačak berba – Izvor: freepik
Photo Borovnica berba – Izvor: freepik Autor: iljaest
Photo Kalendar – Izvor: freepik Autor: freepik
- REGIONALNI PRIRUČNIK ZA SAKUPLJANJE LJEKOVITOG BILJA