Jesenja sadnja vinograda omogućuje bolje ukorenjavanje posađenih kalemova, bolji prijem i ujednačeno kretanje tokom vegetacije. Važno je i nepomenuti da je u ovom periodu i mnogo veći i kvalitetniji izbor sadnog materijala.
Kao i prilikom podizanja bilo kog višegodišnjeg zasada, neophodno je da se uradi pedološko -hemijska analiza zemljišta na kome je planirana sadnja. Na taj način moguće je dobiti preporuku o izboru lozne podloge kojoj odgovara zemljište na kome se želi podići vinograd, a takođe izvršiti i eventualne popravke u smislu plodnosti zemljišta dodatkom nedostajućih mineralnih hraniva u zemljištu.
Zemljište za sadnju mora biti dobro pripremljeno što podrazumijeva rigolovanje gdje je to moguće a ako ne onda duboko oranje, freziranje i ravnanje terena. Prije sadnje potrebno je izvršiti razmjeravanje i obilježavanje kako bi se odredilo pravilno i potrebno rastojanje u redu i između redova u budućem vinogradu.
Sadnju je moguće obaviti na dva načina i to sadnjom u iskopane i pripremljene brazde ili sadnjom uz pomoć hidrobura ili vodene sadiljke. Ukoliko se vrši sadnja u brazde, kalemovi za sadnju se pripremaju tako što se prekrati korijenov sistem i uklone suve i polomljene žile i žilice. U cilju osvježavanja kalemova potrebno ih je potopiti u pripremljen rastvor od 1/3 vode, 1/3 zemlje i 1/3 svježe kravlje balege, uz dodatak nekog fungicida u cilju preventive kako bi se spriječila pojava boloesti. Ovako pripremljeni kalemovi imaju bolji kontakt sa zemljištem a samim tim i bolje ukorijenjavanje.
Kod sadnje vodenom sadiljkom korijenov sistem se prekraćuje nešto više nego kod klasične sadnje. Kod već posađenih vinograda, odnosno vinograda koji su u rodu, u periodu zimskog mirovanja može se obaviti niz agrotehničkih mjera, koje se obavljaju u ovom periodu.
Jesenje oranje vinograda je mjera koja za cilj ima popravljanje vodno vazdušnog režima u zoni oko čokota.
Đubrenje vinograda ima za cilj da obezbijedi optimalnu količinu hraniva neophodnu za rast, razvoj, prinos i kvalitet grožđa. Važno je istaći da bi bilo potrebno da se svake 3-4 godine uradi pedološko hemijska analiza zemljišta u vinogradu. Tako bi se đubrenjem unijela neophodna količina nedostajućih hraniva koja se iz vinograda iznosi lisnom masom , lastarima i grožđem. Ovo je jedini i ispravan način đubrenja vinograda, jer se u protivnom đubrenjem „ od oka“ ili „ napamet“ može napraviti veća šteta nego korist.
U ovom periodu može se dodati i organsko đubrivo u vidu dobro zgorelog stajnjaka. Nikako ne unositi svjež stajnjak jer se u tom slučaju sa stajnjakom mogu unijeti i razne korovske vrste što svakako nije dobro, jer je prisustvo korova u vinogradu štetno iz više razloga.
Od mineralnih đubriva u ovom periodu treba dodati đubriva sa većim sadržajem fosfora i kalijuma sa veoma malim sadržajem azota ili bez njega. Kalijumova i fosforna đubriva se sporije premještaju u zemljištu i ako se dodaju u ovom periodu biće dostupna biljkama u neophodnom momentu za rast i razviće.
Azotna đubriva se dodavaju u toku vegetacije, nikako odjednom već iz nekolika puta u zavisnosti od rasta lisne mase i razvijenosti čokota. Ukoliko bi se azotna đubriva dodala odjednom ili u prevelikoj dozi mogla bi podstaći preveliku bujnost što nije dobro. To bi povećalo broj zelenih operacija, veće prisustvo bolesti i štetočina, manji prinos i kvalitet grožđe a zbog duže vegetacije i nezdrvenjavanja lastara moglo bi doći i do šteta od mraza.
Rezidba je sledeća agrotehnička operacija koja se izvodi u periodu mirovanja loze. U uslovima gajenja vinove loze u Crnoj Gori sa rezidbom je moguće startovati kada počne period zimskog mirovanja vinove loze. U ovom periodu su se sokovi iz kordunica i lastara povukli u korijen tako da je presjek koji se pravi suv odnosno nema „ suzenja“ loze, pa je samim tim i smanjena mogućnost da se na tim presjecima razviju patogeni koji mogu prouzrokovati štetu.
U zavisnosti od sorte vinove loze koja se gaji, uzgojnog oblika i ekoloških uslova ( da li postoji navodnjavanje ili ne) možemo razlikovati sledeće načine rezidbe:
- kod uzgojnih oblika koji se gaje bez naslona i kod kojih su i najniža okca rodna tzv. rezidbu „ u glavu“ na 1 – 2 okca
- kratku rezidbu, odnosno rezidbu na kratke kondire od 3 – 4 okca
- Mješovitu rezidbu, na kratki kondir id 2 okca i na luk dužine 8-10 ili više okaca
- Dugu rezidbu, na lukove od 8- 10 okaca
Rezidbu je potrebno sprovesti po suvom vremenu, bez padavina. Takođe je potrebno da alat sa kojim se izvodi rezidba bude pravilno naoštren a po potrebi i dezifikovan, najčešće sa alkoholom.
Nakon izvedene rezidbe, ukoliko je to potrebno može se izvršiti popravka naslona ( stubova i žice) i njihovo dovođenje u optimalno stanje. Nakon izvršene rezidbe, sve odstranjene lastare koji su odbačeni rezidbom potrebno je iznijeti iz vinograda.
Ukoliko uzgojni oblik i način izvedene rezidbe to zahtijevaju potrebno je izvršiti vezivanje loze za naslon.
Nakon završetka svih ovih agrotehničkih operacija potrebno je izvršiti zimsko prskanje vinove loze sa nekim od preparata za tu namjenu voditi računa da se ta operacija izvodi po suvom i tihom vremenu po priloženom uputstvu za korišćenje.
Izvor: Savjetodavna služba u biljnoj proizvodnji