Pčele su važne za životnu sredinu ali i ekonomiju. Sakupljajući nektar i cvjetni prah pčele se hrane i oprašuju biljke. Oprašivanje je vitalan proces za opstanak kopnenog ekosistema ali i ljudske vrste. Više od 75 % glavnih gajenih biljaka i 80 % cvjetnica oprašuju životinje prenosioci polena.
Medonosna pčela je najvažniji i najrasprostranjeniji prenosilac polena gajenih biljaka. Osim uloge oprašivača, medonosna pčela se gaji za dobijanje direktnih pčelinjih proizvoda (med, polen, matična mliječ, vosak, propolis i pčelinji otrov).
Kako bi zaštitili svoje usjeve od štetnih organizama, poljoprivredni proizvođači koriste pesticide. Međutim, mogu imati negativno dejstvo na pčele. Radi zaštite pčela prilikom upotrebe pesticida treba poštovati pravila dobre prakse za upotrebu pesticida.
Upozorenje na etiketi pesticida: Opasno za pčele/ Zbog zaštite pčela i drugih oprašivača ne tretirati usjeve za vrijeme cvjetanja/ Ne primjenjivati u vrijeme ispaše pčela/ Skloniti ili pokriti košnicu tokom primjene i određeno vrijeme nakon primjene/ Ne primjenjivati u vrijeme cvjetanja korova/ Uništiti korove prije cvjetanja/ Ne primjenjivati pesticid prije (navesti vrijeme). |
Obaveze korisnika pesticida
Korisnik treba prije tretiranja bilja i biljnih proizvoda najmanje 48 sati, a naročito u vrijeme cvjetanja poljoprivrednih kultura pesticidom opasnim za pčele, da obavijesti javnost, a naročito pčelare o:
- Datumu i predviđenom satu tretiranja;
- Trgovačkom nazivu pesticida;
- Opasnosti pesticida i
- Nazivu ili korisniku pesticida;
U trenutku tretiranja pesticidima koji su opasni za pčele, cvjetni porast (korova) u višegodišnjim zasadima treba da bude pokošen ili da se na drugi način spriječi da pesticid dođe u dodir sa cvjetnim porastom.
U vrijeme cvjetanja poljoprivrednih kultura ne primjenjuju se sistemični pesticidi opasni za pčele. Kontaktni pesticidi opasni za pčele u vrijeme cvjetanja poljoprivrednih kultura primjenjuju se samo u noćnim satima i to počev od dva sata nakon zalaska sunca do dva sata prije izlaska sunca. Tretiranje se može vršiti i po danu (isključivo kada je oblačno – kada pčele ne lete).
Pripremio: dip. inž. poljoprivrede Nikola Anđić