Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, na osnovu Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda i Pravilnika o postupku i uslovima za raspodjelu preferencijalnih carinskih kvota za uvoz poljoprivrednih proizvoda , a u vezi sa Javnim pozivom za raspodjelu uvoznih preferencijalnih carinskih kvota za poljoprivredne proizvode utvrđene potvrđenim Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju zaključenim između Evropskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane i Republike Crne Gore, s druge strane, objavljenom dana 08.11.2021. godine na internet stranici ovog ministarstva objavilo je Listu o raspodjeli kvota.
U listi o raspodjeli kvota je tako navedeno da su dozvoljene kvote za uvoz, raspoređenje po kategorijama proizvoda i to za pileće meso 500 tona, prerađevine od mesa 130 tona, prirodne mineralne vode 240 000 litara, običnu prirodnu vodu u ambalaži 430 000 litara, vodu – uključujući mineralnu i gaziranu vodu sa dodatkom šećera ili drugih sredstava za zaslađivanje ili aromatizaciju i ostala bezalkoholna sredstva, osim sokova od voća i povrća u ukupnom iznosu od 810 000 litara.
Za kvalitetno pjenušavo vino i vino od svježeg grožđa određene su kvote od 3 500 hektolitara.
Ukupna tabela kompanija kojima su raspoređene kvote zajedno sa raspoređenom količinom, može se pogledati u nastavku.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore za period januar – novembar 2021. godine, prema preliminarnim podacima Monstat-a iznosila je 2 646,6 miliona eura, što ukazuje na rast od 17,7% u odnosu na isti period prethodne godine.
Izvoz robe imao je vrijednost od 378,5 miliona eura, a uvoz 2 268,1 miliona eura. U odnosu na isti period prethodne godine izvoz je bio veći za 16,6%, a uvoz veći za 17,9%.
Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 16,7% i manja je u odnosu na isti period prethodne godine kada je iznosila 16,9%.
U strukturi izvoza prema standardnoj međunarodnoj trgovinskoj klasifikaciji (SMTK) najviše su zastupljene Sirove materije, sem goriva (sektor 2), u iznosu od 90,9 miliona eura (koji čine: Mineralne rude i otpaci metala – 53,2 mil. eura, Pluta i drvo – 31,2 mil.eura i ostalo).
U strukturi uvoza prema SMTK-u najviše su zastupljene Mašine i transportni uređaji (sektor 7) u iznosu od 461,5 miliona eura (koji čine: Drumska vozila – 132,8 mil. eura, Električne mašine, aparati i uređaji – 96,7 mil.eura i ostalo).
Najveći spoljnotgovinski partneri u izvozu bili su: Srbija (96,1 mil. eura), Švajcarska (31,7 mil. eura) i Bosna i Hercegovina (29,1 mil. eura).
Najveći spoljnotrgovinski partneri u uvozu bili su: Srbija (456,2 mil. eura), Kina (220,2 mil. eura) i Njemačka (208,7 mil. eura). Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa potpisnicama CEFTA-e i sa Evropskom unijom.