Prilikom odabrira rase ili hibrida farmer će se suočiti sa nedoumicom, jer za razliku od smještaja i ishrane to je prva tačka koja se razmatra pri formiranju zapata. Predstavljamo pojedine predstavnike rasa koje mogu naći svoje mjesto u nekoj, u budućnosti razvijenijoj organskoj poljoprivrednoj proizvodnji.
-
Leghorn
Na prvom mjestu ove liste je neiznenađujuće Leghorn rasa. Ova rasa je klasičan izbor u segmentu proizvodnje jaja, a i ne čudi s obzirom na sledeće karakteristike:
- Godišnja nosivost od 220 jaja;
- Ranostasna, pronosi sa 5 mjeseci starosti;
- Mala tjelesna masa od svega 1,95 kg.
Produktivnost (izražena kroz jajčanu masu) = 13,2 kg/god.
-
Jarebičasta italijanka
Jarebičasta talijanka ili italijanka manje je poznata rasa izuzetnog proizvodnog kapaciteta. Mnoge rasne karakteristike dijeli sa prethodno navedenom Leghorn rasom, s tim što ima i nešto manju tjelesnu masu (1,75 kg u prosjeku).
- Godišnja nosivost – 215 jaja;
- Ranostasnija, jer pronosi već sa 4,5 mjeseca;
- Skromnih je zahtijeva u ishrani a dobro podnosi i lošije uslove gajenja.
Produktivnost (izražena kroz jajčanu masu) = 12,9 kg/god.
-
Minorka
Rasa potekla iz Španije, dobre nosivosti i koka koja daje impresivnu veličinu jaja, malih prohtjeva u ishrani i vrlo pokretna. Nju krase sledeće karakteristike:
- Nosivnost: 180 komada;
- Pronosi sa 4,5 mjeseca;
- Tjelesna masa kokica 2,5kg;
- Mlada živina ima dobar kvalitet mesa.
Produktivnost (izražena kroz jajčanu masu) = 12,6 kg/god.
Dosta veća tjelesna masa od prethodne dvije može biti problem u ekonomičnosti (ishrane).
-
Nju Hempšir
Američka kombinovana rasa, izuzetno pogodna za proizvodnju jaja ali ne zaostaje ni za kvalitetom mesa. Radi se o rasi čije kokoške:
- nose i preko 250 komada jaja, dok je prosjek rase na nivou od oko 200;
- imaju tjelesnu masu cca 3,0 kg.
Miran temperament i činjenica da se najlakše može naći na tržištu (u odnosu na gore navedene), budući živinari moraju uzeti u obzir. I kod ove rase velika tjelesna masa može biti problem, izuzev ako se koristi za dvojni pravac – jaja i meso.
Produktivnost (izražena kroz jajčanu masu) = 13,0 kg.
Kada se poduče crta
Odluka je na Vama. Svaka navedena rasa je odlična nosilja koja daje kvalitetna jaja, neka sa slabijim a neka boljim osobinama leženja. Neka sa boljim kvalitetnom mesa (Nju Hempšir), a neka sa lošijim (Leghorn). Takođe, dostupnost kokošaka na tržištu diktira njihovu (nabavnu) cijenu, a samim tim indirektno uslovljava farmera za koju da se opredijeli. Mogućnost konstantne nabavke i uvezivanje više uzgajivača iste rase može biti ključ uspjeha.
Ipak, rasa je ta od koje će kasnije zavisiti sve – od primijenjenog programa odgajivanja pa do ishrane, odabira pravog objekta, prostirke.