Svaka zemlja na svijetu ima nešto po čemu je prepoznatljiva bilo da su to simboli, prirodne ljepote, ljudi, hrana ali i piće. Alkoholna pića su, često, odlični “ambasadori” zemalja iz kojih potiču, sa sobom suptilno nose svoj duh i istoriju. Nekoliko primjeraka sa svojim porijeklom upoznajmo u daljem tekstu…
Votka – Rusija
Dok Poljska tvrdi da je počela proizvodnju votke prije Rusije, Rusija je zaslužna za popularnost votke iz dva razloga. Prvi pazlog je taj što ova zemlja posjeduje stvarnu dokumentaciju o proizvodnji koja potiče iz IX vijeka a drugi razlog je taj što su upravo ruske destilerije i vojnici tokom ratova doprijenili širenju ovog pića u svijetu.
Votka je jako alkoholno piće koje sadrži najčistiji alkohol sa najmanje primjesa, u Poljskoj proizvodnja se temelji na upotrebi krompira a u Rusiji je glavn sirovina kukuruz.
Šljivovica – Crna Gora, Srbija
Šljivovica je nacionalno piće Srbije ali se intenzivno proizvodi i u okolnim državama. Proizvodi se procesom destilacije (pomoću rakijskih kazana) fermentisane mase koja se sastoji od zrelih šljiva čiji je početni sadržaj šećera bio oko 15 %.
Burbon – SAD
Amerika je u najvećoj mjeri prisvojila burbon proglasivši ga “Nacionalnim duhom Amerike” 1964. godine. Burbon je alkoholno piće koje se dobija destilacijom fermentisane mase koja se sastoji od cijelih zrna žitarica u ovom slučaju kukuruza.
Tekila – Meksiko
Tekila je meksičko nacionalno piće koje se dobija destilacijom fermentisanog soka biljke agave. Najkvalitetnije vrste ovog pića dobijaju se od soka plave agave što se na etiketi ističe sa oznakom “100 % blue agave”. Najpoznatije marke tekile su: Olmeca, Sauza, Two Fingers, Montezuma, Jose Cuervo…
Barak – Mađarska
Barak ili palinka je rakija koja se najčešće pravi od zrelih plodova marelice ili nekog drugog voća koje se fermentiše u buradima a zatim destiliše u kazanima. Neki ekscentrični proizvođači su se odlučili čak i na proizvodnju ovog pića od povrća poput šparoge.
Sake – Japan
Na japanskom jeziku riječ “sake” znači alkohol. Glavni sastojci ovog pića su voda i pirinač, što je voda čistija i riža većeg kvaliteta to je ukus bolji. Tok proizvodnje sastoji se od uklanjanje spoljnje ljuske riže kojoj se zatim dodaje vrela voda kako bi se poparila a onda kvasci koji učestvuju u procesu fermentacije, poslije izvršene fermentacije smjesa se cijedi i filtrira a dobijeni filtrat se ostavlja da sazrijeva do određenog vremenskog perioda kada nastaje sake.
Kalvados – Normandija
Kalvados je vrsta rakije od jabuke, vrlo rijetko od kruške. Poput šampanjca, kalvados mora da se uzgaja u određenom regionu da bi se zvao kalvados taj region je Normandija u sjevernoj Francuskoj.
Rum – Karibi
Proizvodnja ruma je počela u 17. vijeku, ovo piće se proizvodi iz malese koja predstavlja nusproizvod pri produkciji šećera. Prvenstveno malesa je bila neiskoristljiva i odbaciva sve dok nije otkrivena mogućnost njene fermentacije a zatim i destilacije kako bi se dobio rum.
Mastika – Turska, Grčka, Bugarska, Makedonija
Mastika, Ouzo ili Raki je specijalna aromatizovana rakija koja se dobija destilacijom prevrelog voćnog ili grožđanog koma a prije destilacije komini se dodaje sjeme anisa začinjeno smolom biljke mastike. Na područiju današnje Turske mastika koja se još zove “Raki” proizvodi se od plodova smokve. Pri drugoj destilaciji dodaje se svježe sjeme anisa. Kada se ovo piće razrijedi vodom dobija bjeličastu boju jer pri smanjenju količine alkohola, ulja anisa prelaze u bjeličaste kristale koji zamućuju ovu tečnost.
Absint – Češka
Absint je jako alkoholno piće (do 74 % alkohola) dobijeno iz mješavine alkohola i destilovanih biljaka ili njihovog ekstrakta uglavnom od anisa, pelina, slatkog komorača, malog apsinta i izopa. Najčešće se konzumira uz dodatak vode i šećera. Ovo piće je služilo za podsticanje inspiracije umjetnicima poput Van Goga, Oskara Vajlda, Ernesta Hemigveja…
Pripremila: dipl. ing. polj. Valentina Stanišić