Održan je sastanak predstavnika crnogorskog mljekarskog sektora sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprave za bezbjednost hrane veterinu i fitosanitarne poslove.
Pored primarnih poljoprivrednih proizvođača, sastanku su prisustvovali i predstavnici prerađivača mlijeka.
Tokom sastanka su razmatrane brojne teme koje predstavljaju biznis barijere u ovom sektoru.
Predstavnici proizvođača mlijeka su detaljnije informisali o poteškoćama sa kojima se suočavaju, izrazivši prije svega svoje mišljenje o otkupnoj cijeni mlijeka, problemima u proizvodnji, nedostatku i visokim cijenama hrane na tržištu, kao i drugim problemima sa kojima se suočavaju. Izneseni su i određeni prijedlozi u cilju rješavanja tekućih problema, a osim toga zatraženo je i povećanje premija na otkupljene količine mlijeka.
Pohvaljeni su napori Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u rješavanju problema i izražena nada za nastavkom intenzivnih diskusija i dodatnom podrškom u budućnosti.
Predstavnici prerađivača iznijeli su svoje probleme u otkupu mlijeka, razuđenosti terena, visokim cijenama goriva, nelojalnom konkurencijom iz regiona, damping cijenama od strane trgovinskih lanaca, kao i nedovoljnom pozicioniranju crnogorskih proizvoda na policama trgovinskih lanaca.
Ministar Joković je izrazio zahvalnost na otvorenosti i spremnosti za razgovor, istakavši da je razgovor osnova za rješavanje problema u svim oblastima, pa tako i u poljoprivredi, koja je pogođena brojnim neprilikama ne samo u našoj zemlji, već i širom Evrope. Takođe, istakao je da se već razmatra iznos povećanja premija na otkupljene količine mlijeka, ali da će to zavisiti isključivo od sredstava opredijeljenih Agrobudzetom.
Saopštio je i da je već obavio razgovor sa predstavnicima trgovinskih lanaca vezano za bolje pozicioniranje domaćih proizvoda, kao i sprječavanju nerealnog obaranja cijena proizvoda iz regiona, te da je na ovu temu postignut konsenzus.
Osim toga, pohvalio je uključivanje domaćih proizvođača akciji “Stop inflaciji”, kao i nekih proizvođača iz regiona. G-din Joković je naveo i da će se mjere koje su sprovedene u okviru ovog budžeta prenijeti i na iduću godinu i da se razmatra uvećanje postojećih i uvođenje novih mjera u mljekarskom sektoru.
Generalni direktor Direktorata za poljoprivredu, Miroslav Cimbaljević, istakao je da će resorno ministarstvo pored planiranog uvećanja direktnih davanja, odnosno premije po grlu i po litru mlijeka za narednu godinu, krenuti i u jačanje poljoprivrednih kapaciteta za preradu sira, imajući u vidu da je Crna Gora zemlja koja u ovom trenutku ima velike potrebe za sirom, a dodatno ohrabruje činjenica da su već postavljeni jaki temelji budućih zajedničkih iskoraka. Svi rezultati daju ohrabrenje za nova pregnuća, a to će se postići udruženim snagama, kroz kontinuiran dijalog.
Direktor UBH, Vladimir Đaković, sa predstavnicima sektora razmatrao je mogućnosti na unaprjeđenju proizvodnje i prerade, a upoznao ih je i sa rezultatima ispitivanja bezbjednosti mlijeka i mliječnih proizvoda na tržištu.
Izvor: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede