Sporazum protiv inflacije
Dana 19. oktobra u meksičkom Službenom listu objavljena je Uredba o antiinflacionom sporazumu, koju je 3. oktobra objavio meksički predsjednik Lopez Obrador. Namjera je Uredbe da se ukidanjem uvoznih dažbina i sanitarnim kontrolama kontroliše inflacija cijena za 24 artikla osnovne potrošnje (uglavnom prehrambene). Ove namirnice uključuju, između ostalog: goveđe svinjsko i živinsko meso, sardine, tunjevinu, mlijeko, jaja, krompir, luk, šargarepu, pasulj, pomorandže, limun, jabuke, paprike, pšenicu, kukuruz, pirinač, sirak, kukuruzno brašno, tjestenine, hljeb i paradajz.
Univerzalna pojedinačna licenca
Suprotno onome što je predsjednik najavio 3. oktobra, Uredba ne ograničava izuzeće od uvoznih dažbina i sanitarne inspekcije na 15 kompanija koje su potpisale sporazum sa meksičkim vlastima. Umjesto toga, predviđa se da sva preduzeća koja ispunjavaju određene minimalne kriterijume mogu da podnesu zahtjev za upis u poseban registar koji je kreiran za tu svrhu i za takozvanu „univerzalnu jedinstvenu licencu“ kako bi koristila izuzeća predviđena Uredbom. Među ovim minimalnim kriterijumima spada to da su preduzeća prethodno uvezla predmetnu robu i da su bila u skladu sa sanitarnim propisima. Spisak registrovanih kompanija objaviće meksičke poreske vlasti. Osim toga, poreska uprava će objaviti i pravila rada Uredbe.
Sanitarni zahtjevi
Na sastanku sa savjetnicima za poljoprivredu i trgovinu u Meksiku, generalni direktor dr Truhiljo iz meksičke sanitarne i fitosanitarne uprave SENASICA, naglasio je da Uredba ne eliminiše nikakve sanitarne zahtjeve ili sporazume koji postoje između Meksika i njegovih trgovinskih partnera. Umjesto toga, on prenosi dio odgovornosti i rizika u vezi sa nepoštovanjem na kompanije uvoznice koje odluče da iskoriste pogodnosti koje su date Uredbom.
Nova politika će biti na snazi od 20. oktobra pa najmanje do februara 2023., ali bi mogla da bude produžena i do decembra 2023. godine.
Tekst je izveden od originalnog „Mexico publishes anti-inflation decree easing sanitary controls and eliminating import duties” (CC BY 4.0)