Međunarodni tim istraživača na čelu sa Institutom za morske nauke u Barseloni (ICM-CSIC) dokazao je da je, između 2015. i 2019., Mediteran iskusio niz morskih toplotnih talasa koji su zahvatili sve regione sliva, što je rezultiralo ponovnim masovnim smrtnosnim događajima tokom analiziranog perioda. Detalji su objavljeni u studiji koja je nedavno objavljena u časopisu Global Change Biology.
Morske populacije obuhvaćene ovim talasima odnose se na 50 različitih morskih vrsta uključujući i korale, sunđere i makroalge i to od Alboranskog mora do bliskoistočnih obala.
Jedan od glavnih autora studije navodi da je morskim toplotnim talasima zahvaćeno više od 90% Mediterana te da su temperature u tim predjelima prelazile 26°C.
„Konkretno, uticaji smrtnosti primijećeni su između površine i dubine od 45 metara, gdje su zabilježeni morski toplotni talasi bili izuzetni, koji su zahvatili više od 90% površine Mediterana i dostizali temperature veće od 26°C, objašnjava ICM-CSIC-ov istraživač Joakim Garabo, jedan od autora studije a prenosi ovaj institut.
Najviše pogođene ključne vrste
Ovo je prva studija koja procjenjuje efekte masovne smrtnosti na mediteranskoj skali tokom pet uzastopnih godina. Ukupno je učestvovalo više od 30 istraživačkih grupa iz 11 zemalja. Zbog toga je i ovo najpotpunija slika uticaja ekstremnog zagrijevanja na morske organizme i ekosisteme u Mediteranu.
„Nažalost, rezultati rada pokazuju da Sredozemno more doživljava ubrzanje ekoloških uticaja povezanih sa klimatskim promjenama, što predstavlja neviđenu prijetnju po zdravlje i funkcionisanje njegovih ekosistema“, kaže Kristina Linares i Bernat Hereu, sa Fakulteta Biologije i Instituta za istraživanje biodiverziteta (IRBio) UB.
Iz svih ovih razloga autori pozivaju na jačanje koordinacije i saradnje na regionalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou, kao što je to učinjeno u ovom radu, kako bi se donijele efikasnije upravljačke odluke za suočavanje sa aktuelnom klimatskom krizom zaključuje se na sajtu.