Ledena kora predstavlja jednu od nepovoljnih pojava u toku zime, a obično nastaje kada poslije jačih otopljenja nastupi naglo zahlađenje, tako da se voda od otopljenog snijega pretvara u led. Nastaje i kao posljedica stalnog variranja između dnevnih i noćnih temperatura i može biti jako opasna za mlade biljke.
Ledena kora
Ledena kora se može formirati neposredno iznad zemljišta u tanjem ili debljem sloju – led leži direktno na zemlji. Rijetko se formira, a prilikom njenog formiranja u svoj sastav obuhvata i djelove biljke, tako da joj može nanijeti mehanička oštećenja. Osim mehaničkih oštećenja, usljed nedostatka kiseonika može doći do ugušenja biljke.
Osim kao ležeća (neposredno uz zemlju) ledena kora može nastati iznad snijega ili biljaka. Ova pojava može biti štetnija od prethodne vrste, naročito kada se sloj snijega ispod nje otopi pri čemu nastaje tzv. viseća ledena kora. Kada su temperature niske, viseća ledena kora ne nanosi ozbiljne štete, međutim, u toku toplijeg vremena povećane temperature mogu da izozovu prevremeno buđenje biljaka i time povećanu potrošnju hranljivih materija.
S obzirom na povećanu aktivnost biljaka povećano je i disanje što za posljedicu ima smanjenu zalihu kiseonika i nagomilavanje ugljen-diosida ispod kore. Ove negativne aktivosti uzrokovane prisustvom viseće ledene kore i većom temperaturom vazduha, dovode do slabljenja biljaka, što se može bitno odraziti i na prinos.
Tip kora
Bez obzira na tip ledene kore, prilikom njenog dužeg zadržavanja biljke mogu da stradaju usljed gušenja i gladovanja jer se rezerve ugljenih hidrata troše na disanje.
Mjere borbe protiv ledene kore mogu biti direktne i indirektne. U direktne mjere spadaju:
- posipanje različitog materijala po ledenoj kori poput treseta, zrelog stajskog đubriva, tamne zemlje i dr. (u količini od 1 t/ha) i
- zadržavanje snijega, jer pod visokim slojem snijega ledena kora brzo nestaje.
Pod indirektnim mjerama se podrazumijeva gajenje otpornih sorti, prihranjivanje usjeva, odvođenje suvišnih voda i dr.
Ledena kora se može lomiti gaženjem traktorima ili teškim nazubljenim valjcima. Prilikom korišćenja traktora u ovu svrhu može doći do oštećenja njegovih guma zbog čega su podesniji traktori gusjeničari.