Novi Zakon o alkoholnim pićima ograničiće brojne proizvođače alkoholnih pića
Na pijacama i drugim javnim površinama, kao i u ugostiteljskim objektima u Crnoj Gori biće zabranjeno prodavati jaka alkoholna pića u rinfuznom stanju.
To stoji u Nacrtu Zakona o alkoholnim pićima koji je danas objavila Vlada, u koji je Portal Dana imao uvid.
Do sada smo svi svjedočili da su brojni proizvođači rakija i vina svoje proizvode su prodavali najbližim ugostiteljskim objektima i građanima, a po novom Zakonu proizvođači će morati da alkoholna pića prodaju u originalnom pakovanju i sa geografskom oznakom.
Proizvođači koji se ogluše o donešene zabrane biće drakonski kažnjeni i to od 500 do 20.000 eura.
Novi Zakon Vlade Zdravka Krivokapića ograničiće tako proizvođače koji su do sada alkoholna pića prodavali u bidonima, buradima i raznoraznim kanisterima.
Osim toga, proizvođači će prije prodaje morati da se upišu i u Registar proizvođača jakih alkoholnih pića.
Po Nacrtu Zakona ovlašćeni inspektor imaće dozvolu da čak i oduzme prevozno sredstvo, odnosno sudove u kojima se prevozi i čuva alkoholno piće.
Takođe, inspektor će imati dozvolu i da zabrani proizvodnju jakog alkoholnog pića ako se u proizvodnji upotrebljava šećer, etil alkohol koji nije poljoprivrednog porijekla, kao i druga sredstva i materije kojima se može povećati količina i mijenjati propisani prirodni sastojci jakog alkoholnog pića, oduzme sredstva i jaka alkoholna pića u čijoj proizvodnji su korišćena ta sredstva i materije.
Povodom Nacrta zakona održaće se i javna rasprava 5. oktobra u Velikoj sali stare zgrade Vlade Crne Gore, u Podgorici.
– Predlozi, sugestije i komentari na Nacrt zakona o jakim alkoholnim pićima mogu se dostaviti Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Rimski trg 46, 81000 Podgorica ili putem e – mail adrese: merisa.cekic@mpsv.gov.me Javna rasprava o Nacrtu zakona o jakim alkoholnim pićima, trajaće 20 dana od dana objavljivanja javnog poziva na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i portalu e uprave. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će razmotriti sve pristigle komentare, primjedbe i sugestije i nakon toga sačiniti Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi, koji će biti objavljen na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i portalu e uprave, u roku od 15 dana od dana završetka javne rasprave- piše u Vladinim dokumentima.