U Africi, a naočito u razvijenijim državama tipa Nigerije, sve je više prisutno krčenje šuma, smanjenje diverziteta vrsta i smanjenje plodnosti tla. Sve ovo dovodi do manjih prinosa na afričkom ali i ostalim kontinentima.
„Ovo je dio problema” opisuje nigerijski poljoprivredni preduzetnik koji je prihvatio hidroponiku kao alternativu tradicionalnoj poljoprivredi. Osim što je poljoprivrednik, on obučava ljude hidroponiji, metodi uzgoja biljaka sa malo ili uopšte bez zemlje, prenosi landportal.org.
Za razliku od obrade velikih površina zemljišta hidroponija je sistem uzgoja biljaka u kontejnerima kao što su saksije, tegle i kade koje su strateški postavljene jedna na drugu kako bi se smanjio prostor i koristila rešenja (mediji) bogata hranljivim materijama.
Dok biljke zasnovane na tlu imaju svoje korijenje u potrazi za neophodnim hranljivim materijama, hidroponske biljke imaju hranljive materije rastvorene u vodi. Kao rezultat toga biljke rastu brže a karakteristika „bez zemlje” onemogućava korove, insekte i razne bolesti koje se inače u kalsičnoj proizvodnji prenose preko zemlje.
Neke od procjena su da ovakav jedan sistem zauzima 1/5 zemljišnih kapaciteta klasične poljoprivredne proizvodnje kao i da koristi 90% manje vode kroz procese recikliranja. Takođe, prinos je veći a biljke rastu i do 50% brže u odnosu na klasičnu proizvodnju.
Ipak nije za krompir i kukuruz
I dok se hidroponijskom proizvodnjom može obuhvatiti veći broj vrsta povrća, ipak je neke gotovo pa nemoguće (za sada) proizvoditi u jednom ovakvom sistemu. Tu se prije svega radi o biljkama dužeg i razgranitijeg korijenovog sistema a kao glavni predstavnici se izdvajaju krompir i kukuruz.
Hidroponija se u Africi masovno širi kao odgovor na krčenje šuma
Afrički kontinet sa izuzetno nepovoljnom klimom i malim dijelom obradivih površina stvoren je za hidroponiju. Svjetski program za hranu (WPF) izvještava da je inicijativa u vezi hidroponije najugroženijim zajednicama u Africi donijela brojne benefite, a nešto manje od 3/4 (75%) projekata je uspješno nastavljeno. Takođe, ovim projektom tj. inicijativom obuhvaćeno je oko 72 ooo ljudi u 21 zemlji afričkog kontinenta.
Samo država Nigerija je u 11 godina (2010. – 2021.) izgubila 96 500 hektara svojih šuma. I sve zbog proširenja kapaciteta za poljoprivrednim zemljištem. Nije ova država jedina, FAO procjenjuje da se 90% krčenja šuma dešava zbog poljoprivredne ekspanzije. Tu je Brazil, Peru, mnoge države Južne Amerike, ali i Azije.
I dok se šume masovne krče zbog gubitka plodnosti na već postojećim poljoprivrednim parcelama, zbog rasta populacije i zbog klimatskih promjena, hidroponija je jedan od sistema koji može usporiti ako ne i zaustaviti a možda zajedno sa nekim praksama i preokrenuti negativan uticaj čovjeka na šumu – glavnog apsorbera ugljenikovog dioksida (CO2).