Ciljevi za smanjenje emisije azota kako bi se zaštitila životna sredina, koje je predstavila holandska vlada, razlog su velikih protesta i negodovanja poljoprivrednih proizvođača u toj zemlji.
Premijer Holandije, Mark Rute priznao je da će ovim biti pogođeni mnogi, a nova ministarka za prirodu, Kristiana van der Val, izjavila da se moraju preduzeti vrlo oštre mjere. Navedeno je izazvalo burne reakcije.
Došli pred vrata ministarke
Naime, desetina poljoprivrednika iz organizacije Vol Gas su prije nekoliko dana upali u dvorište ministarke van der Val. Do njene kuće su se dovezli traktorima želeći joj uručiti “pismo ostavke”. Izašla je vani, a kada se nakon razgovora htjela vratiti u kuću, jedan od poljoprivrednika joj je rekao da nije zadovoljan odgovorom. Ministarka je tada jasno dala do znanja kako se osjeća zbog ovog čina rekavši da joj se djeca unutra tresu. “I farmeri se tresu”, uzvratio joj je.
U sve se htio umiješati i muž ministarke ali mu nije dozvolila. Potom se rukovala s nezadovoljnim farmerom nakon čega su poljoprivrednici koji su protestvovali. Ovakav upad naišao je na osudu javnosti.
Značajno će smanjiti broj grla?
Podsjetimo, u Holandiji je naloženo smanjenje emisije do 70 posto, a u prirodnim rezervatima i 95 posto do 2030. godine. Za ciljeve očuvanja prirode, azota, vode i klime, uključujući promjene u poljoprivredi je namijenjeno 24,3 milijarde eura. Za neke stočare bi to značilo da moraju značajno smanjiti broj grla na farmama, a dio bi se u potpunosti morao prestati baviti stočarstvom.
Nedavno su svoje nezadovoljstvo iskazali zatvaranjem krava u štale, jer im za ispašu trebaju dozvole.
Proizvođači imaju problema i sa dozvolama za najsavremenije farme s niskom emisijom azota, a koje razmatraju sudije Državnog vijeća. Takav je slučaj s osam mljekarskih farmi u pokrajini Utreht. Okružni sud Centralne Holandije presudio je prošle godine da nije uvjerljivo dokazano da štale s niskim emisijama zaista smanjuju emisije kako je predviđeno. Takav tok događaja plaši mnogobrojne stočare.