Od 26 zemalja i EU-28 koje je analizirala OECD, poljoprivredne subvencije su bile najveće na Filipinima, a zatim u Indoneziji. Vlada je pomogla lokalnim poljoprivrednicima i potrošačima u iznosu od 3,1 odsto BDP-a u toj zemlji jugoistočne Azije. Susjedna Indonezija je imala druge najveće poljoprivredne subvencije u istraživanju sa 2,9 odsto, a slijedi Kina sa 1,6 odsto BDP-a, navodi se na sajtu STATISTA-e.
Na Filipinima se oko 27 procenata poljoprivrednih prihoda sastojalo od subvencija, što je najviše od 54 zemlje u istraživanju. Subvencije se isporučuju visokim uvoznim dažbinama koje podižu cijenu uvezenih proizvoda iznad nivoa svjetskog tržišta, omogućavajući lokalnim proizvođačima da traže više cijene i da i dalje ostanu konkurentni. Indonezija primjenjuje slične mehanizme za podizanje domaće cijene osnovnih proizvoda, što u obje zemlje ide u veliku korist uzgajivačima pirinča. I Filipini i Indonezija su zabilježili negativan nivo podrške potrošačima kroz ove politike tako što su ih natjerali da plaćaju iznad cijena na svjetskom tržištu.
Ukupne poljoprivredne subvencije se izračunavaju kao kombinacija novčanih doprinosa, garancija cijena ili infrastrukturne pomoći od strane vlade poljoprivrednicima, kao i umjerena cijena od koristi potrošačima snižavanjem cijena za njih.
Između 2017. i 2019. OECD je utvrdio 708 milijardi dolara podrške poljoprivrednim proizvođačima u 54 zemlje, uz 89 milijardi dolara implicitnog oporezivanja poljoprivrednika, što je rezultiralo neto podrškom poljoprivrednim proizvođačima od 619 milijardi dolara. OECD je označio Argentinu i Indiju kao zemlje u kojima je vladina politika dovela do implicitnog oporezivanja farmera, smanjujući njihove prihode, suzbijanjem cijena nasuprot svjetskom tržištu.
U Indiji su takođe uspostavljeni opsežni programi podrške potrošačima, što rezultira neto pozitivnom podrškom poljoprivrede od 0,6 odsto BDP-a. U Argentini i Vijetnamu ovi programi su mali ili nepostojeći, što rezultira negativnom neto podrškom poljoprivrednicima.
Tekst je preuzet sa sajta: statista.com (CC BY ND)