Gosti RTCG-a bili su Milka Petrušič i Boris Jabučanin.
“Ne može nijedno sredstvo za zaštitu bilja biti registrovano niti pušteno u promet, a da se ne ispitaju svi potencijalni rizici na ljudsko zdravlje, životnu sredinu, životinje, neciljane organizme, vodu i sve ostalo. Na nama je da pratimo njihovu upotrebu, jer pravilnom upotrebom tih sredstava svi ti rizici mogu se svesti na najmanju moguću mjeru“, kazala je, između ostalog, Milka Petrušić, načelnica Odsjeka za promet i registraciju sredstva za zaštitu i ishranu bilja, gostujući na Televiziji Crne Gore.
“Mi najviše koristimo fungicida, zavisi od godine, ponekad i insekticida, herbicidi se najmanje koriste. Obično ratarske kulture najviše iziskuju upotrebu herbicida. Od herbicida najviše se koriste totalni herbicidi“, kazala je ona.
U jednom m2 zemljišta debljine 30-tak centimetara koji nije tretiran – nalazi se veći broj mikroorganizama od broja ljudi koji su ikada živjeli na planeti Zemlji
“Sama upotreba vještačkih đubriva zahtijeva veću količinu vlažnosti. Sama veća količina vlažnosti pogoduje razvoju gljivica, pa se pribjegava korišćenju pesticida, kazao je Boris Jabučanin, farmer koji se bavi održivim razvojem.
“Poetna je u tome, da, ako gledamo prosto, mada je to jako složen sistem, primijećeno je da postoje dvije vrste mikroorganizama i treća koja je dominantna, ali je neutralna. Te dvije su dobri, da tako kažem i ovi loši ili patogeni mikroorganizmi. Ova najbrojnija grupa, to su neki autohtoni mirkoorganizmi, upravo što ste Vi pomenuli koji se vežu za određeni prostor, teritoriju…
“Oni imaju osobinu da se priklanjaju dominatnoj vrsti mikroorganizama. U slučaju pretjerane primjene hemijskih sredstava, dominantna vrsta organizama postaju patogeni mikroorganizmi.”
“Jedan dio od planirane i pravilne upotrebe zaštite bilja jeste izvještaj na prognozne uslove”
“Treba pratiti prognozu, i da li postoje uslovi da se neki štetni organizam pojavi. Ukoliko nema uslova, ne treba tretirati biljke. Tu je jedan od vidova prekomjerne upotrebe pesticida… Prethodni niz godina imali smo obuke poljoprivrednih proizvođača…“ kazala je Milka.
Upitan da li može doći do prezasićenja zemljišta, Boris Jabučanin odgovara:
“Tu je veliki problem i prekomjerna upotreba, a naše iskustvo sa terena govori da cak neki poljoprivredni proizvođači u strahu od neusjepha pribjegavaju čak i na svoju ruku, moram tako reći kombinaciji određenih vrsta hemijskih sredstava.
“Na sreću, evo pričamo o problemima, a dobro bi bilo da kažemo da postoje i rešenja. Upravo jedno od mogućih koja mi zagovaramo, da se zajedno sa primjenom pesticida, primjenjuju i efektivni mikroorganizmi.
“Ovo je neki način da uz primjenu pesticida, vi praktično obezbijedite da nakon te primjene, ti mikroorganizmi koji će boraviti na biljkama i u zemljištu budu oni dobri, i da oni uspostavljaju taj zdravi sistem, da tako kažem.
“Na ovaj način u startu možete da smanjite za oko 30% primjenu hemijskih sredstava, da dobijete iste rezultate, istikao je on.