Unos sulfita hranom mogao bi predstavljati bezbjednosnu zabrinutost za velike potrošače namirnica koje sadrže aditive, zaključili su stručnjaci EFSA-e u svojoj ažuriranoj procjeni sumpor dioksida (E220) i sulfita (E221-228). Nedostaci u podacima o toksičnosti značili su da se stepen određenih štetnih efekata na zdravlje ne može potvrditi.
Sulfiti se prirodno javljaju u našim tijelima, kao i u hrani kao što su jabuke, pirinač, luk i kupus, ali i u pićima tipa vina.
Osim toga, sulfiti se dodaju kao konzervansi i antioksidansi (na primjer – da bi se spriječilo tamnjenje) u niz namirnica, uključujući sušeno voće i povrće, proizvode na bazi krompira, pivo i napitke od slada, vino i voćne sokove. Takođe se mogu koristiti za zaustavljanje tekuće fermentacije tokom procesa proizvodnje vina.
Sigurnosni prag
Dr Maged Ajouns, predsjedavajući EFSA-inog odbora za prehrambene aditive i arome, kazao je:
„Dostupni podaci o toksičnosti nisu bili dovoljni da bismo izvukli nivo prihvatljivog dnevnog unosa (ADI). Umjesto toga, izračunali smo granice izloženosti (MOE) uzimajući u obzir unos ishranom i dozu povezanu sa neurotoksičnim efektima u testovima na životinjama”.
“ADI je prag ispod kojeg znamo da je dnevni unos bezbijedan. Kada postoje dokazi o štetnim efektima, ali nedovoljno da bismo potvrdili koliko je bezbijedno, MOE nam govori da li će trenutni unos vjerovatno biti štetan”.
MOE je odnos između najniže procijenjene doze pri kojoj se primjećuje neželjeni efekat i nivoa izloženosti supstanci. U slučaju sulfita, odnos ispod 80 može ukazivati na bezbjednosnu zabrinutost.
Adolescenti sa zada jedini ugroženi
Dr Metju Vrajt, predsjedavajući EFSA-ine radne grupe za sumpor dioksid-sulfite, ističe:
„MOE koje smo izračunali bili su ispod 80 za velike potrošače u svim grupama stanovništva osim za adolescente. To znači da procijenjeni unos za ove potrošače potencijalno premašuje ono što bi se smatralo bezbijednim, do 12,5% za djecu (3-10 godina) i do 60% za odrasle.
Komisija je pronašla dokaze o štetnim efektima na zdravlje na centralni nervni sistem, kao što je odloženi odgovor nervnih ćelija na stimuluse, rani znak disfunkcije nervnog sistema.
Naučnici EFSA-e su takođe ponovili svoju prethodnu preporuku da dalje istraže preosjetljivost ili netoleranciju među nekim osjetljivim potrošačima zbog praznina u znanju.
Pozadina ažuriranog mišljenja
EFSA je 2016. godine ponovo procijenila bezbjednost sulfita kao dio programa ponovne procjene aditiva za hranu odobrenih u EU prije 20. januara 2009. godine.
U to vrijeme, Komisija je odredila privremeni grupni ADI od 0,7 miligrama po kilogramu tjelesne težine dnevno do dostupnosti novih podataka potrebnih za zaključak o njihovoj bezbjednosti.
Iako je Evropska komisija pokrenula poziv za prikupljanje podataka za rešavanje nesigurnosti opisanih u prethodnoj ponovnoj evaluaciji EFSA-e, informacije koje je dala industrija, dostupne u otvorenoj literaturi, nisu bile dovoljne za uspostavljanje ADI-ja.
Evropska agencija za hemikalije (ECHA) je posebno procijenila sumpor dioksid u skladu sa Uredbom EU-a o biocidnim proizvodima, naročito u pogledu njegove upotrebe u dezinfekciji vinskih buradi i kao konzervansa za sprečavanje mikrobnog rasta u kutijama za cipele tokom skladištenja i transporta.