Prošlog 8. oktobra, kolumbijski predsjednik Gustavo Petro potpisao je ugovor o kupovini 3 miliona hektara koji su trenutno u vlasništvu stočara, koje je predstavljao predsjednik Kolumbijske federacije stočara (FEDEGAN), Hoze Feliks Laforije. Ovaj dogovor sa FEDEGAN-om dolazi kao odgovor na Petrovo obećanje u kampanji da će u potpunosti primijeniti mirovne sporazume potpisane sa bivšim gerilcima FARC-a, gdje je sveobuhvatna ruralna reforma prva tačka. Svjetska banka i predstavništvo Ujedinjenih nacija u Kolumbiji će nadgledati poštovanje ovog veoma obećavajućeg sporazuma, javlja Holandsko ministarstvo poljoprivrede, prirode i kvaliteta hrane.
Prvi od mirovnih sporazuma, Sveobuhvatna ruralna reforma (CRR) utvrđuje da će Nacionalna vlada stvoriti Zemljišni fond za besplatnu raspodjelu, a koji će imati 3 miliona hektara tokom prvih 12 godina od svog stvaranja. Svrha je da se podstakne demokratizacija pristupa zemljištu – u korist kampesino zajednica (posebno žena iz kampa) koje nemaju ili nemaju dovoljno zemlje i ruralnih (i etničkih) zajednica koje su najviše pogođene bijedom, napuštanjem države i sukobima.
Dugogodišnji rivali u političkoj areni, Petro i Laforije zaključili su posao prošle subote. Ovaj sporazum priznaje da su u Kolumbiji, istorijski gledano, programi agrarne reforme obećani kao „sveobuhvatni“, ali su ostali neispunjeni. Posledično, uključuje programe usmjerene na poboljšanje produktivnosti, infrastrukture (izgradnja i održavanje tercijarnih puteva, između ostalog), pristup kreditima, tehničku pomoć, programe asocijativnosti i marketinšku podršku. Cilj je smanjenje višedimenzionalnog siromaštva i stope siromaštva u zemlji, koje je akutnije u ruralnim područjima.
Zahvaljujući ovoj inicijativi, biće moguća direktna prodaja 3 miliona hektara zemlje od stočara koji dobrovoljno žele da ih prodaju nacionalnoj vladi. Prema dokumentu, FEDEGAN-ovo učešće u ovom sporazumu predstavlja izraz dobre volje koji potvrđuje posvećenost obje strane izgradnji teritorijalnog mira.
Štaviše, u skladu sa vladinim interesima u borbi protiv klimatskih promjena, FEDEGAN promoviše sisteme intenzivne šumske ispaše (FGS) za održivu proizvodnju mesa i mlječnih proizvoda. Kako se navodi u dokumentu, ovi sistemi su opcija usklađena sa državnim ciljevima demokratizacije vlasništva nad zemljom, koji doprinose ekonomskom i socijalnom oporavku sela.
Obje strane priznaju da FGS omogućava:
1) povećanje produktivnosti većom stopom stočnog fonda po hektaru, odnosno istim ili većim brojem stoke na manjoj površini;
2) dostupnost dodatnog plodnog zemljišta za pošumljavanje ili poljoprivredu (milion hektara pod FGS bi oslobodilo između dva i tri miliona hektara za druge aktivnosti, bez uticaja na stočarsku proizvodnju);
3) oporavka prirode u stočarskim proizvodnim područjima (ranije „obora“);
4) značajno povećanje kapaciteta sekvestracije ugljenika u stočarskim područjima;
5) značajno povećanje kapaciteta fiksiranja azota u zemljištu, što dovodi do smanjenja upotrebe hemijskih đubriva;
6) izgradnju društvenog tkiva uz poboljšanje egzistencije ruralnih zajednica.
U sporazumu se kaže da masovno usvajanje FGS-a ne samo da bi predstavljalo pravu „ekološku revoluciju“, već bi moglo da smanji korišćenje stočnog zemljišta na 20 miliona hektara i da bi oslobodilo 14 miliona hektara za pošumljavanje i usjeve.
Kolumbijska katastarska agencija (IGAC) će odrediti minimalnu i maksimalnu cijenu svake od ponuda, uzimajući u obzir podatke višenamjenskog katastra – još jednu tačku mirovnih sporazuma koji se primenjuju. Međutim, osim direktne kupovine, nacionalna vlada će razmotriti i druge izvore za kupovinu zemljišta za Zemljišni fond. To može uključivati konfiskovanu imovinu ili državno zemljište (poznato kao baldios). Svjetska banka i predstavništvo Ujedinjenih nacija u Kolumbiji će nadgledati poštovanje ovog veoma obećavajućeg sporazuma.