Neslavni trendovi koje uspostavlja društvena mreža Tik-Tok ne zaobilize ni životinje. Pored izazova ponuđenih na toj društvenoj mreži, koji direktno ugrožavaju živote mladih ljudi, nekoliko puta u žiži javnosti našli su se izazovi koji uključuju životinje.
Nedavno je u gradiću Allgäu u Bavarskoj, jedan takav izazov ishodovao smrću krave. Kulikata challenge (Animal Version) ima cilj da kroz karakteristične pokrete izazove plašenje životinje. Naime, dvije djevojke iz pomenutog gradića su neovlašćeno odvele kravu sa pašnjaka do voza koji je bio u kretanju, kako bi snimile video. Na žalost krava nije bila brža od voza i ona je stradala. Drugi izazov, koji se unazad par godina pojavljivao na pomenutoj društvenoj mreži je Keke challenge, gdje tokom vožnje vozač automobila slijedi životinju. Tu je Put In a Bun Challenge, njegov cilj je da se ljubimcu vezuju uši gumicom za kosu. Trebamo se prisjetiti slučaja djevojčice iz regiona koja je u live prenosu na Tik-Tok-u usmrtila hrčka, kako bi dobila što širu publiku. Iako ovi izazovi izazivaju smijeh i izvor su zabave kako za vlasnike tako i za pratioce ove društvene mreže, kod savjesnih držalaca izazivaju čuđenje, a svakako su razlog apela mnogobrojnih organizacija koje se bave zaštitom i pravima životinja.
Razlozi zašto ne treba slijediti ovaj trend, treba posmatrati sa veterinarskog, zootehničkog i stanovišta dobrobiti životinja. Plašenje životinje u pomenutim izazovima dovodi do stanja stresa (distres) koji onemogućava da se životinja adekvatno prilagodi novonastalom uticaju, pa se pokreće niz mehanizama unutar organizma, prije svega lučenje hormona stresa, i promjene u ponašanju životinje. Izazovi poput ovih kao distresogeni činioci mogu izazvati čak i averziju prema osobi. Stres se negativno može odraziti na reproduktivne osobine, produktivne osobine te smanjiti prinos mlijeka i kvalitet mesa, izazvati infarkt kao što je to slučaj sa svinjama (posebno landras i pijetren) ili čak njihovu smrt.
Naime, grla koja se koriste u svrhu proizvodnje mlijeka nikako ne treba izlagati bilo kakvim neprijatnim zvukovima, potrebno je odrediti i tačnu satnicu muže, od koje ne treba odstupati. Prilikom akta muže mnogobrojni faktori mogu dovesti do uskraćivanja mlijeka od strane životinje: glasna muzika, buka, udarci, transport, promjena u ishrani… pa čak i novi muzač, zato je preporučljivo da jedan muzač opslužuje grlo na taj način se gradi odnos upoznavanja do postepenog uspostavljanja odnosa povjerenja. Isti faktori utiču na grla namijenjena proizvodnji mesa, ako su neposredno prije čina klanja izložena stresu daju meso koje nema zadovoljavajuće tehnološke parametre poput: BMV (blijedo, meko, vodnjikavo meso) kod svinja, TČT (tamno čvrsto tvrdo) kod preživara, posebno kod goveda. Svakako, živina koja je namijenjena proizvodnji jaja može odložiti momenat ovipozicije (polijeganja jaja) smanjiti nosivost.
Iako određeni fenomeni sa društvenih mreža predstavljaju za pojedince izvor zabave, definitivno to životinjama ni malo nije zabavno, čak šta više, uzbuđene su i nesrećne, pate, pod stresom su a i mogu izgubiti povjerenje vlasnika.
Pojedinci će određene postupke preduzeti iz neznanja ili slabe informisanosti, ali ako nijeste sigurni da li je to što preduzimate u svrhu zabave opravdano, sjetite se i ekonomskog momenta. Naša je preporuka da volite i poštujete životinje i da izaberete neki drugi vid zabave, zato nemojte tjerati šalu sa nekim ko vas hrani, niti koristiti životinje kao svojevrsnu atrakciju jer ako želite biti u trendu, budite u trendu kroz poštovanje dobrobiti životinja.
Pripremila: dipl.ing. stočarstva Mirjana Đundić