Milan Prostran, agroekonomski analitičar, kaže da mi još od 1992. godine imamo problem sa mlječnim govedarstvom, osvrćući se na sankcije koje su nam bile uvedene. Kako kaže, od tada do danas ništa nije urađeno kako bi se taj problem riješio.
– Osnovni uzrok je pad broja goveda. U Srbiji dominiraju mali i srednji farmeri koji se najbrže riješe svojih grla, time što ih pokolju. To rade ukoliko im ne odgovara cijena ili posluju u minusu – kaže Prostran.
Kako dodaje, godišnja proizvodnja se smanjuje za dva odsto te se ovakvom politikom nećemo „izvući“ u narednih pet do 10 godina.
– Budžet za poljoprivredu bi trebalo da bude barem dvaput veći od dosadašnjih pet odsto. Mi smo nekada imali PKB koji je proizvodio 200 litara mlijeka dnevno, ali je ta firma imala svoj reprocentar. To znači da bi danas farmeri koji se bave proizvodnjom mlijeka trebalo da budu vlasnici mljekara – zaključuje Prostran dodajući da se od popisa 2012. godine govori o problemu koji nas je danas snašao.
Farmer iz Banata Vukašin Baćina kaže za Danas da se u stočarstvo ne ulaže ništa i da su stranci kupili mljekare, te da time drže monopol u Srbiji.
– Strani vlasnici mljekara daju 19-25 dinara po litru mlijeka, čime mi poslujemo u gubitku. Oni su time natjerali ljude da prodaju stada, a država bi morala da reguliše monopol nad njima. Ako mogu da daju minimalnu cijenu goriva i da je zamrznu, isto tako mogu da daju i minimalnu cijenu po litri mlijeka – kaže Baćina.
Podaci iz Evropske unije bolji su nego kod nas. Kako je rekao agroekonomski analitičar Milan Prostran, u EU je 33,3 odsto budžet za poljoprivredu. Kako je Eurostat objavio, farme u Evropskoj uniji proizvele su 161 milion tona sirovog mlijeka u 2021. godini, što je povećanje od 0,7 miliona tona na godišnjem nivou. Ova stabilnost u proizvodnji je podržana većom proizvodnjom na farmama u Italiji (+4%) i Irskoj (+6%), ali opada u Njemačkoj, Francuskoj i Holandiji (sve po -2%).
Preuzeto sa: Danas.rs