Nakon trećeg sastanka Radne grupe za suzbijanje nelegalnog ribolova, patrolnim brodom Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede, sprovedene su akcije kontrole na području Bokokotorskog zaliva, prilikom koje je kontrolisan veći broj zatečenih lica, kako sportskih ribolovaca, tako i privrednih ribara.
U navedenim akcijama, u kojima su učestvovali Inspektori za morsko ribarstvo iz Kotora i Herceg Novog, rukovodilac jedinice patrolnih brodova i čamaca Herceg Novi, predstavnici Ministarstva i članovi građanske inicijative Stop krivolovu, patrolnim brodom obiđen je kompletan teren na potezu Opatovo-Morinj-Lipci-Risan-Perast-Bijela-Herceg Novi-Igalo.
Tokom akcije iz mora su odstranjivani nelegalni i neobilježeni ribarski alati i oprema postavljena od strane nepoznatih vlasnika, i to :
– 6 samolovki;
– 2 vrše;
– 2 parangala za hobotnice na kojim je bilo po 20 zamki;
– jedna neobilježena mreža stajačica od oko 100 metara;
– tri povezane neobilježene mreže u dužini od oko 600 metara.
Takođe, ovom prilikom izdata su i dva prekršajna naloga kojima su novčano kažnjeni zatečeni prekršioci. Sav nelegalni ribarski alati i oprema je uništena, a zatečeni ulov vraćen u more, osim povezanih mreža koje su nepropisno postavljene u more od strane privrednog ribara, kojem je nakon identifikacije i okončanja prekršajnog postupka alat vraćen.
Ovim putem upozoravamo da su svi sportski ribolovci u skladu Zakonom o morskom ribarstvu i marikulturi dužni da propsino izvrše obilježavanje ribolovnog alata (jedne vrše) i to na način što će ispisati broj dozvole, dok privredni ribari ispisuju broj ribolovnog plovnog objekta upisanog u dozvoli za obavljanje privrednog ribolova.
Ministarstvo će i u narednom periodu, u cilju očuvanja našeg nacionalnog bogatstva, kroz rad Radne grupe za borbu protiv nelegalnog ribolova nastaviti sa raznim akcijama i aktivnostima u cilju suzbijanja svih vidova nelegalnog ribolova.
Izvor: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vidoprivrede