U ovoj marketinškoj godini Ukrajina očekuje da izveze oko 65-70 miliona tona žitarica i uljarica. Riječ je o 22 miliona tona ostataka prošle žetve i 38-43 miliona tona ovogodišnje žetve.
Istovremeno, domaća potrošnja u Ukrajini iznosi oko 20 miliona tona.
Rekao je to Taras Visocki, prvi zamjenik ministra agrarne politike i hrane Ukrajine tokom onlajn brifinga „Trenutni status ukrajinske poljoprivrede, žetve i transportne logistike u Ukrajini i izgledi za zapadnoevropska tržišta“.
Događaj je organizovala Dunav Soja Organizacija u Dunavberzi u Beču, gdje ukrajinsko ministarstvo ima nacionalni štand od 2. septembra.
Prema njegovim riječima, danas je dostignut optimalan nivo iskorišćenosti kapaciteta autoputeva, rječnih luka i željeznice – oko 3 miliona tona mjesečno. A Ministarstvo poljoprivredne politike trenutno radi na proširenju obima tereta koji prolazi žitnim koridorom morskih luka, kao i željeznicom.
Cilj jeste 5-6 miliona tona ukupnog izvoza poljoprivrednih proizvoda mjesečno, koliko je bilo prije rata.
Među glavnim kulturama koje se danas izvoze su kukuruz, pšenica, suncokretovo ulje i repica.
Među glavnim problemima ukrajinskih poljoprivrednih proizvođača, kako napominje Taras Visocki, je povećanje troškova proizvodnje, jer visoke cijene energenata znače i visoke cijene đubriva i goriva, dok istovremeno logistika ostaje prilično skupa.
“Ukrajinski farmeri do sada prodaju svoje proizvode po cijeni koja jedva pokriva cijenu koštanja. Naš cilj je da im damo priliku da ulažu u svoju proizvodnju”, naglasio je on.
Prvi zamjenik ministra govorio je i o napretku žetve. Dakle, trenutno je prikupljeno skoro 25 miliona tona žitarica, a obrađeno je 60 odsto zasijanih površina.
Do sada je već završeno sakupljanje pšenice (više od 19 miliona tona), ječma (5,5 miliona tona), uljane repice (oko 3 miliona tona). Počinje žetva soje, suncokreta i kukuruza. Prema prognozi, trebalo bi da dobijemo 10 miliona tona, 3,5 miliona tona, odnosno 27 miliona tona.
Takođe, poljoprivrednici su već krenuli u sjetvu ozimih usjeva. Prilično dobar fokus njihove pažnje je usmjeren na repicu – površine ispod nje ne bi trebalo da se smanje, ali će se pod ozimom pšenicom donekle smanjiti.
“Ukrajinski farmeri su se donekle preorijentisali sa žitarica na uljarice. Vidimo povećanje udjela soje, uljane repice, suncokreta. Prije svega, to je zbog problema sa logistikom. Očigledno je i da poljoprivrednici žele da rastu. usjevi koji imaju veću dodatu vrijednost, veću cijenu po toni, jer su logistički troškovi isti“, rekao je Taras Visocki.
Prema njegovom mišljenju, ista situacija će se opaziti i 2023. godine.