Jedan od najakutnijih problema su povećani troškovi održavanja opreme i ograničene mogućnosti za obnavljanje voznog parka. Štaviše, porasli su troškovi i za uvoznu i za domaću poljoprivrednu mehanizaciju, rekli su Nacionalnoj agrarnoj agenciji ROSNG sami poljoprivrednici.
„Napredni i oni koji su imali više novca bili su okrenuti uvozu, jer je kvalitet bolji, a mala gazdinstva uglavnom rade sa našom opremom. Samo ako su uvezeni rezervni djelovi i usluge ove godine poskupili za 60-70%, onda je sve ovo poraslo najmanje za polovinu za domaće. – rekao je Vladimir Jusupov, šef ACCOR-a u Amurskoj oblasti.
Na jednoj od farmi u regionu Voronjež, gdje su isključivo ruski traktori i kombajni, agenciji je rečeno da je sama oprema poskupila za 30-40%.
„U ljeto ove godine kupili smo kombajn za 15 miliona rubalja (245 hiljada eura, pri. prev.), iako je na kraju prošle godine koštao 11,5 miliona. Sav novac smo skupili a čak smo se i zadužili”, žalio se poljoprivrednik i tužno primijetio da je zbog lošeg vremena ove jeseni uspio da zasije samo trećinu planiranih ozimih usjeva.
Prema riječima poljoprivrednika, cijenama domaće poljoprivredne mehanizacije „manevrišu” proizvođači i trgovci. „Oni vide da nema konkurencije i podižu cijene, iako je cijena čelika pala“, rekao je farmer iz Tatarstana.
Potpredsjednik Ruskog sindikata žitarica Aleksandar Korbut objasnio je agenciji ROSNG poskupljenje domaće poljoprivredne mehanizacije činjenicom da se neki od djelova, sistema i sklopova (na primjer, hidraulika) uvoze.
„Sada sve moramo da radimo praktično na jedinstven način, a to automatski izaziva rast cijena“, naveo je on.
Rusija je u prvoj polovini godine smanjila proizvodnju žitnih kombajna za 37% u odnosu na prošlu godinu (2.391 jedinica prema 3.795). Mašina za čišćenje zrna su smanjene za skoro 3%. Istovremeno, broj prskalica je povećan za trećinu, plugovi su proizvedeni za 13,8 odsto više, a sijalice za 6,1 odsto, prenio je Interfaks.
Naravno, zakone tržišta niko nije ukinuo: što više žita, to jeftinije košta, a što se manje kombajna proizvede, njihova cijena će biti veća. Šteta što su u oba slučaja farmeri gubitnici…