Tokom plenarnog zasijedanja Evropskog parlamenta u Strazburu, koje je održano od 07. do 10. juna 2021., evropski poslanici su, između ostalog, raspravljali i o Evropskoj građanskoj inicijativi „Kraj kaveza“ (End the cage age). Na zasijedanju se pored zabrane korišćenja kaveza i prelaska na etičnije načine uzgoja i držanja životinja tražila i finansijska podrška za poljoprivrednike i ista pravila proizvodnje u cijeloj Evropskoj uniji kako bi se izbjegla nelojalna konkurencija. EK će se sa predlozima izjasniti do kraja juna.
Stela Kiriakides, evropska komesarka za zdravlje i sigurnost hrane, na zasijedanju je kazala da pravila treba da se promijene i da je to veoma jasan stav građana. Tokom saslušanja, kako je dalje navela, organizatori građanske peticije su pozvali na mjere koje prate postepeno ukidanje kaveza, poput finansijske podrške poljoprivrednicima u pogledu tranzicije kroz koju će proći, i primjene istih standarda za uvozne proizvode. Važno je napomenuti da se tokom debate nije obavezala za krajnji predloženi datum zabrane u 2027. godini, ali je rekla da će se postupno ukidanje dogoditi „čim to bude moguće“.
Rezolucija je usvojena u Evropskom parlamentu sa 558 glasova za, 37 protiv i 85 uzdržanih.
Evropska komisija razmatra ove zahtijeve, uzimajući u obzir potrebu za naučno zasnovanim pristupom i obavezu EU prema Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. EK će se sa predlozima izjasniti do kraja juna.
Ranije je Odbor za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropskog parlamenta, u saradnji sa Odborom za peticije, zajednički, 14. aprila ove godine, organizovao javno saslušanje o evropskoj građanskoj inicijativi „Kraj kaveza“.
U toku javnog saslušanja, predstavnici organizacija koje su organizovale građansku inicijativu, iznijeli su predloge zabrane upotrebe, kako kažu, neetičnog načina držanja i uzgoja životinja u kavezima i prelazak na alternativne sisteme, kao što su štale, organsko, slobodno uzgajanje i tovljenje.
Inicijativa je registrovana 5. septembra 2018. godine, a njen rezultat je dostavljen Evropskoj komisiji, nakon što je prikupila podršku od gotovo 1,4 miliona potpisnika sa minimalnim pragom dostignutim u 18 država članica. Inicijativa poziva Evropsku komisiju da zaustavi držanje uzgajanih životinja u kavezima i da predloži zakonodavstvo kojim se zabranjuje njihova upotreba.
EU je 1997. godine prepoznala životinje kao svjestna bića. Član 13. UFEU-a zahtijeva od EU da u potpunosti poštuje zahtjeve o dobrobiti životinja.