Gledajući najnovije podatke koje je objavio Nacionalni institut za statistiku, i obrano i punomasno mlijeko poraslo je za 20,9% od januara do oktobra ove godine. Ako se kao referenca uzme oktobar 2021. godine, poskupljenje dostiže 25,3% za punomasno mlijeko i 25,5% za obrano mlijeko. Šta se krije iza svega ovoga?
Manja ponuda
Pored prekoračenja troškova proizvodnje koji već pogađaju poljoprivrednike zbog energetske krize i invazije na Ukrajinu, poslednjih godina je došlo do oštrog pada broja farmi mlijeka i goveda. Da ne govorimo o drugim strukturnim problemima u sektoru, kao što su kritike primarnih proizvođača o stepenu usklađenosti sa Zakonom o lancu ishrane, koji zabranjuje prodaju mlijeka industriji ispod troškova proizvodnje, navodi sajt agroberichtenbuitenland.nl.
Izvori iz organizacije farmera Asaja kažu da je trenutno stanje posledica „opšteg nedostatka snabdijevanja” koji ima dvije ose: nagli pad broja farmi od 2015. Ova organizacija ukazuje na nestanak 7.000 farmi posvećenih proizvodnji mlijeka. u poslednjih 7 godina. Druga osa bi uticala na broj krava koji, suočeni sa rastućim troškovima proizvodnje, dovodi u iskušenje mnoge farmere da zakolju svoje starije i manje produktivne životinje. Cijena junećeg mesa “došla je do 6 eura po kilogramu trupa, kada je inače 3 eura”. To je način da poljoprivrednici povrate profit.
Efekti inflacije
Inflacija takođe uzima danak i kod proizvođača mlijeka i mljekara. Prema riječima Luisa Kalaboza, direktora Nacionalne asocijacije mljekarske industrije (Fenil), procjenjuje se da je došlo do povećanja cijene energije u preradi za 80%. Industrije prerade mlijeka su elektrointenzivne, pa im je potrošnja energije veliki trošak. Međutim, najveći dio rashoda dolazi od kupovine sirovog mlijeka i Kalabozo upozorava na ogromne poteškoće sa kojima se suočavaju neke male kompanije.