Sigurno ste znali, ali nije na odmet podsjetiti se da većina zemljoradnika i baštovana preporučuje prekrivanje biljaka pomoću jutanog platna, koje će štititi biljke, a istovremeno pod njim ne dolazi do skupljanja toplote tokom sunčanih zimskih dana, što može biti štetno po biljke. Isto tako, ono što je jako bitno jeste to da snijeg neće moći da se zadržava po granama i polomi ih.
Treba napraviti proreze u materijalu da bi drvo disalo, zamotati i obezbijediti da ta zaštita stoji čvrsto i da vjetar ne može da je skine.
Biljkama je potrebna i hrana kako bi rasle, a ne samo preživljavala tokom zime
Korijenu biljke prije prvog snijega treba obezbijediti debeli sloj đubriva. Kada je biljka ovako nahranjena u nekim slučajevima može i da raste tokom zime, a ne samo da preživljava.
Kada je u pitanju vrsta đubriva, trebalo bi koristiti ono koje inače koristite i koje je prilagođeno vašim biljkama.
Jedan jako koristan savjet jeste da ukoliko želite da im obezbijedite jako dobru toplotnu izolaciju, pospite po zemlji ljuspice od drveta jer će one održavati vlažnost i temperaturu
Obavezno- obrezivanje i potkresivanje
Sve grane koje su prerasle orežite, jer suviše duge grane iscrpljuju biljku, a i grade prevelike grmove na koje se snijeg hvata i lomi ih.
Šta raditi sa manjim sadnicama?
Manje biljke u zemlji obezbijedite plastičnom flašom isječenom na pola, koju zabodete preko sadnice, ostavljajući je bez čepa, kako bi biljka disala. Isto možete da uradite sa dovoljno velikom staklenom teglom.
Unošenje saksija
Sve višegodisnje biljke u saksijama unesite na svijetlo, prozračno ali umjereno svježe mjesto u hodniku. Vodite računa da ne smetaju, ali i da ostane dovoljno mjesta da im se lišće širi, ne lomi i raste. Redovno, ali manje ih zalivajte i uklonite sve precvjetale pupoljke i suvo lišće.