Mnoge zemlje zabranjuju izvoz žitarica i hrane, dok druge gomilaju zalihe
Svjetsko tržište bilježi velike promjene, a evropske zemlje su zabrinute zbog otežanog snabdijevanja žitaricama ali i nekontrolisanog rasta cijena.
Cijene pšenice, kukuruza i ječma rastu iz dana u dan, a sve je više zemalja koje donose ograničenja kada je u pitanju izvoz žitarica i hrane. Razlog tome je strah od nestašice zbog rata u Ukrajini.
Evropska pšenica je u petak završila na cijeni od 393,75 eura po toni, dok se novom žetvom 2022. trgovalo za 316,25 eura.
Za samo deset dana ona je na evropskom tržištu fjučersa porasla za 100 eura. Cijene su u pojedinim trenucima bile iznad 400 eura, a u mnogim regijama razmjena je potpuno stala.
Predviđa se daljnji rast cijena
USDA očekuje da će EU biti na najnižim krajnjim zalihama te žitarice u posljednjih pet godina od 9,9 milijuna tona u poređenju sa 10,9 miliona tona u 2020/21. i 13,1 miliona tona u 2019/20.
Analitičari stoga smatraju da neće biti izvoza pšenice iz Evrope. Istovremeno i SAD ima najmanje zalihe u posljednjih pet godina.
Proljetna sjetva u Ukrajini je ograničena zbog sukoba, nestašice goriva, sjemena, zaštitnih sredstava i gnojiva. Tamošnje meteorološke službe objavile su da bi površina ozimih usjeva (ozima pšenica, uljana repica) mogla dostići oko 900.000 hektara ili 12 posto ukupne obrađene površine. Procjenjuje se da bi između 90 i 95 posto ozimih usjeva moglo prebroditi zimu bez ozbiljnih oštećenja.