U 2020. godini, prve godine pandemije COVID-19, u EU je bačeno oko 127 kg hrane po stanovniku, javlja eurostat. Domaćinstva su proizvela 55% otpada od hrane, što čini 70 kg po stanovniku. Preostalih 45% je otpad nastao naviše u lancu snabdijevanja hranom.
Borba protiv otpada od hrane ostaje izazov kako u EU tako i na globalnom nivou. Otpad od hrane iz domaćinstva je skoro duplo veći od otpada od hrane koji nastaje iz sektora primarne proizvodnje i proizvodnje prehrambenih proizvoda i pića (14 kg i 23 kg po stanovniku; 11% i 18%, respektivno), sektora u kojima postoje strategije za smanjenje otpada od hrane, na primjer sa upotrebom odbačenih djelova kao nusproizvoda.
U restoranima i prehrambenim uslugama otpada 12 kg otpada po osobi (9%), dok je maloprodaja i druga distribucija hrane sektor sa najmanjom količinom otpada (9 kg ili 7%); međutim, još uvijek se analizira uticaj karantina COVID-19 na ova dva sektora.
Rastuće cijene i zabrinutost zbog našeg uticaja na životnu sredinu čine da svi budemo svjesni da efikasno koristimo resurse koje imamo, minimizirajući otpad. Jedan jednostavan način bi bio podizanje svijesti o godišnjoj količini otpada od hrane koju proizvodimo. Otpad od hrane posebno ima veliki uticaj na životnu sredinu i klimu, jer je dodatni izvor emisije gasova staklene bašte.