Rezistentnost kod korova je pojava u kojoj korovi razvijaju otpornost prema određenim herbicidima i predstavlja sve veći problem u poljoprivredi. To znači da se korovi više ne mogu efikasno kontrolisati upotrebom herbicida koji su ranije bili efikasni u njihovom suzbijanju. Rezistentnost kod korova može biti veoma problematična, jer otežava kontrolu korova i može dovesti do smanjenja prinosa usjeva.
Definicija rezistentnosti–opadanje efikasnosti jednog pesticida do potpune neefikasnosti, posle primjene tokom dužeg vremenskog perioda na odredjenom lokalitetu, a protiv iste vrste. Rezistentnost predstavlja fenomen koji ukazuje da neke biljne štetočine (korovi, insekti, prouzrokovači biljnih bolesti) postaju otporni na pojedine pesticide, a da su ti pesticidi prvobitno bili efikasni. To je i sposobnost organizma da preživi izloženost letalnoj (smrtnoj) dozi.
Letalna doza/Smrtonosna doza (Lethal dose LD) je mjera koja određuje toksičnost neke supstance, odnosno označava mjeru doze čiji unos u organizam izaziva smrtnost određene vrste u određenom procentu. Do gubitka efikasnosti jednog preparata dolazi postepeno i sve više nakon svake naredne primjene u sledećim generacijama. Nastaje tako što se duži vremenski period za borbu protiv određenog patogena koristi isti pesticid ili različiti pesticid sa istim mehanizmom djelovanja. Rezistentnost ima genetičku osnovu, tj. geni za rezistentnost nastaju mutacijom.
Mehanizam nastajanja rezistentnosti:
Ubrzan metabolizam-jedinke koje su u stanju da brže metabolišu pesticide više su rezistentne. (Najčešće kod insekata i grinja). Promjena mjesta dejstva-u ciljanom patogenu postoji tačno određeno mjesto djelovanja pesticida. Ako taj organizam uspije da promijeni mjesto dejstva dolazi do inaktivacije pesticida na novonastalom mjestu- najčešće enzim-karakteristika gljiva. Teže usvajanje pesticida zbog specifične građe patogena može usloviti nastanak rezistentnosti-korovi i insekti.
Značaj rezistentnosti:
- Smanjeni prinosi,
- Potreba za stalnom proizvodnjom novih pesticida,
- Povećanje cijene poljoprivrednih proizvoda.
Tipovi rezistentnosti:
- Unakrsna (cross) rezistentnost-Pojava rezistentnosti na dva ili više pesticida u čijoj je osnovi isti genetički faktor-isti mehanizam dejstva.
- Multipla (Multi) rezistentnost-pojava kada jedan organizam razvijajući rezistentnost prema jednom jedinjenju istovremeno postaje rezistentan na više drugih jedinjenja.
Kako bi se spriječila pojava rezistentnosti kod korova, preporučuju se različite mjere. Između ostalog, preporučuje se izbjegavanje primjene preparata sa istim mehanizmom djelovanja i smanjenje pretjerane primjene pesticida. Takođe, pesticidi bi trebalo da se koriste samo kada je to stvarno neophodno i u optimalnim dozama. Korisno je primijeniti i nehemijske mjere, kao što su mehanička kontrola korova i upotreba različitih sorti usjeva koji su manje podložni napadu korova.
Takođe je važno obratiti pažnju na vremenske uslove i primjenjivati pesticide samo kada su povoljni kako bi se izdvojio maksimalni učinak, a takođe treba koristiti uvijek pune preporučene doze pesticida. Primjenom ovih mjera, moguće je smanjiti ili čak spriječiti pojavu rezistentnosti kod korova i obezbijediti bolje prinose i održiviju poljoprivrednu proizvodnju.