Fosfor se nalazi na listi kritično deficitarnih sirovina u zemljama EU od 2014. godine, kada je počeo ozbiljan sankcioni rat sa Rusijom. Privremeno rešenje problema pronađeno je 2017. godine, kada je Vlada njemačke države usvojila Uredbu o sedimentaciji kanalizacije. Mulj dobijen na taj način je polučvrsti nusproizvod prečišćavanja komunalnih i industrijskih otpadnih voda iz kojeg se ovaj hemijski element može oporaviti. Predlog zakona pretpostavlja da bi do 2032. godine ovaj proces trebalo da obezbijede svi veći njemački operateri postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Međutim, sada je situacija još gora, jer je zbog novog paketa sankcija EU izgubila pristup ruskim đubrivima, uključujući ista ona fosfatna, prenosi portal ruske agencije rosng.ru.
Zbog toga su istraživači sa Lajbnicovog instituta za slatkovodnu ekologiju i unutrašnje ribarstvo bili zabrinuti zbog ovog problema. Otkrili su da je najlakši način dobijanja fosfora za đubrivo da se isti dobije u vezanom obliku kao vivijanit (jedinjenje gvožđa i fosfora). Međutim, do danas istraživači nisu znali kakvi uslovi u postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda doprinose njegovom formiranju. Da bi odgovorili na ovo pitanje, naučnici su analizirali svojstva i sastav uzoraka mulja (prljavih ostataka) i tehnološke parametre postrojenja za prečišćavanje. Otkrili su da kompozicija ovdje igra glavnu ulogu. Dakle, visok sadržaj gvožđa povećao je vjerovatnoću stvaranja vivijanita, dok ga je sumpor, naprotiv, smanjio. Nažalost, do sada mnoga postrojenja za prečišćavanje nemaju potrebne parametre. Na primjer, 16 njih je sadržalo samo 10 do 50% vezanog fosfora. Takođe, autori studije vide veliku ulogu sedimenata koji sadrže gvožđe u obnavljanju eutrofnih (zasićenih biogenim elementima) ili nutrijentima zagađenih jezera. Konkretno, prisustvo fosfora takođe može dovesti do pojave prvog.
Pravljenje sopstvenih fosfatnih đubriva nije jedini zadatak koji rešava sedimentacija otpadnih voda. Takođe vam omogućava da poboljšate njihov kvalitet, što će imati još jednu neprocjenjivu ulogu u vodosnabdijevanju kako za poljoprivredu, tako i za ekologiju i za domaće potrebe.