Maslinin moljac (Prays oleae) je pored muve masline ekonomski najznačajnija štetočina u maslinjacima.
U pitanju je leptir koji tokom vegetacije razvija tri generacije na različitim biljnim organima. Tako razlikujemo prvu ili cvjetnu generaciju, drugu ili generaciju ploda i treću lisnu generaciju.
Najveće štete prave prva i druga generacija maslininog moljca i one su značajne sa stanovišta zaštite.
Prva generacija se razvija na cvjetovima po čemu i nosi naziv cvjetna generacija. Prije početka cvjetanja leptir polaže jaja na cvjetne pupoljke.
Ispiljene larve se ubušuju u pupoljak, hrane se njegovim sadržajem a nakon toga hrane se van cvijeta prelazeći na druge cvjetove. Napadnuti cvjetovi su ispredeni tankim nitima.
Druga faza se razvija na plodovima.Kada su plodovi veličine zrna pšenice,moljac polaže jaja na čašicu ploda.Na jednom plodu može biti više jaja.Ispiljena larva se ubušuje u plod hraneći se njegovim sadržajem a nakon očvršćavanja koštice i nju izjeda.Nakon toga larva napušta plod bušeći drugi kanal blizu peteljke,a plod otpada Ukupna šteta otpadanjem plodova u pojedinim godinama može biti i do 80 %.
Prema zakonu o maslinarstvu zaštita od maslinovog moljca je obavezna mjera zaštite.
Suzbijanje se vrši pred cvjetanje ili kada je otvoreno do 5% cvjetova (protiv prve –cvjetne generacije) i nakon cvjetanja kada su plodovi veličine 4mm(zrna bibera, glavice šibice) od druge generacije.
Za suzbijanje maslinovog moljca u konvencionalnoj proizvodnji mogu se koristiti preparati na bazi aktivnih materija:
Fosmet : preparat Imidan 50 WG
Deltametrin : preparat Decis 2,5EC
Spinetoram : preparat Delegate 250EW
Dok u organskoj poljoprivredi mogu se koristiti preparati na bazi
Bacillus thuringiensis subsp.kurstaki: Baturad WP, Biobit WP
Izvor: Savjetodavna služba u Biljnoj proizvodnji