Međutim, Valerij Kapunin, predsjednik Saveza pčelara Rusije, u intervjuu za Nacionalnu agrarnu agenciju izrazio je sumnju u najavljeno povećanje isporuka na inostrano tržište.
„Ove godine su Evropa, Amerika, Japan i Kina „usporile” kupovinu ruskog meda”, prokomentarisao je on.
U slučaju zapadnih zemalja, razlozi su jasni, ali kod azijskih zemalja teškoća je u tome što oni nameću posebne uslove u vezi kvaliteta. Nemamo mnogo meda koji zadovoljava kineske izvozne zahtjeve, kažu proizvođači. Pored toga, konkurencija je prilično jaka, pa se kupci trude da značajno spuste cijenu. U isto vrijeme, Ujedinjeni Arapski Emirati su, naprotiv, sada prilično lojalni našim dobavljačima i vjeruju ruskom GOST-u.
Ukrajinski med je donedavno bio glavni konkurent ruskom medu, kaže Kapunin.
„U poslednjih 10 godina obim proizvodnje se udvostručio i dostigao 80.000 tona godišnje. Ali sumnjam da je bilo „sivih” lanaca snabdijevanja iz nekih naših regiona“, objasnio je predsjednik Unije.
Druga zemlja koja aktivno razvija posao sa medom je Turska. Tamo su klimatski uslovi povoljniji nego u Rusiji, a pčelare aktivno podržava država. Ali ruski pčelari moraju sami da se izbore sa svim problemima, javlja ruska agencija rosng.ru.
Uprkos porastu cijene koštanja, cijena proizvoda u otkupu je neznatno porasla tokom godine, ispostavilo se da je dinamika niža od inflacije, rekao je agenciji ROSNG Rinat Sulejmanov, vlasnik kompanije Smolov (Tatarstan). Trenutnu situaciju na tržištu objašnjava velikim brojem proizvođača te velikim količinama meda. Istovremeno, potražnja Rusa za pčelinjim proizvodima nastavlja da raste. Glavni kupci su srednja i viša klasa koji se pridržavaju zdrave ishrane. Pored toga, tokom pandemije primijećeno je povećano interesovanje sunarodnika za med.
Pa koliko košta dobar med? Evo šta je rekao predsjednik Saveza pčelara Rusije:
„Pčelari koji poštuju sebe prodaju visokokvalitetni med ne jeftinije od 600-700 rubalja (9,90-11,50€ prim. prev.) po kilogramu. Ako je proizvod prošao određene faze obrade i dodato je još nešto, onda može koštati i manje. Činjenica je da trenutni uslovi omogućavaju prerađivačima da proizvode med ne prema GOST-u, već prema tehničkim specifikacijama (TU).