Francuska se godinama bori sa nedostatkom veterinara. Naročito u poljoprivrednim područjima, ovo stvara probleme u pružanju neophodne veterinarske njege. Premalo je veterinara specijalizovanih za farmske životinje, i oni ponekad moraju da prelaze prevelike udaljenosti da bi došli do stočarskih farmi. Takođe je premalo dostupnih veterinara za službene inspekcijske poslove, iako vlada privlači strane veterinare da donekle nadoknade taj nedostatak, prenosi sajt agroberichtenbuitenland.nl.
Kako bi zadovoljilo rastuću potražnju za veterinarima na tržištu rada, francusko Ministarstvo poljoprivrede i suvereniteta hrane nastavlja višegodišnji plan koji je započet 2022. godine za jačanje četiri nacionalna programa veterinarske obuke.
Snažan porast broja veterinara obučenih u Francuskoj u narednim godinama
Dakle, kako bi popravili nedostatak koji imaju sa veterinarima, četiri nacionalne veterinarske škole sada će primati 180 novih studenata svake godine, sa socijalnim a promoviše se i geografska raznolikost. Pored toga, nedavno je postao aktivan privatni univerzitet, UniLaSalle, univerzitet u Ruanu, koji prima 100 studenata svake godine.
Ovo je treće takvo povećanje broja studenata veterine u Francuskoj za jednu deceniju. Do 2017. godine 480 veterinara diplomiralo je svake godine na četiri Nacionalne škole veterinarske medicine. Do 2030. zahvaljujući ovom novom povećanju broja studenata i akreditaciji UniLaSalle-a, 840 veterinara će biti obučeno i ući na tržište rada u Francuskoj (svake godine). To predstavlja povećanje od velikih 75% u odnosu na 2017.
U Francuskoj je veterinarska obuka na visokom naučnom nivou, sa kliničkom i bolničkom praksom. Obuka obuhvata sve životinjske vrste, a prijem u francuske škole veterine moguće je dobiti isključivo preko takmičarskog ispita.
» Ovo povećanje broja obučenih veterinara jedan je od rezultata Mape puta za zadržavanje seoskih veterinara, koju je Ministarstvo izradilo zajedno sa veterinarima, poljoprivrednim sektorom i lokalnim vlastima.
Više opcija za pristup obuci
Prijem studenata u Nacionalne škole veterinarske medicine putem konkursnog ispita omogućava diverzifikaciju društvenog i geografskog porijekla budućih veterinara: 40% primljenih studenata je stipendirano, a postoji prilično ujednačena raspodjela odjeljenja prema porijeklu učenika.
Tamo gdje je u prošlosti takmičarski ispit bio moguć tek nakon dvije do tri godine takozvanog ‘classe preparatoire‘ (opšte obrazovanje nakon završene srednje škole, potrebno za prijem na veterinarsku obuku), sada je takođe moguće biti primljen preko takmičarskog ispit odmah po završetku srednje škole.
„Broj mjesta u veterinarskim školama se povećava kako bi se omogućilo da više mladih srednjoškolaca iz različitih društvenih i geografskih sredina postanu veterinari” naveo je Mark Fesneau, ministar poljoprvirede i suvereniteta hrane.
Ostaje uzbudljivo da li će planirani cilj na kraju biti postignut: život seoskog veterinara u udaljenijim poljoprivrednim oblastima ostaje izazov. U gradu ima dosta posla i na polju kućnih ljubimaca, a i u Francuskoj se diplomirani veterinari sve češće odlučuju za posao ili život van veterinarske prakse.
Tekst je izveden od originalnog „Frankrijk: Forse toename van het aantal opgeleide dierenartsen en opening eerste privé-opleiding” (CC BY 4.0)