Od 2007. godine ovaj simboličan datum, u poljoprivredne i prehrambene svrhe, regulisan je za – VOĆE. Voće ima neizostavnu ulogu u prehrani stanovništva, ali i važnu ulogu u agrarnoj privredi. Kod nas proizvodnja nije na zavidnom nivou, izuzev grožđa koji se većim dijelom proizvodi radi prerade. Međutim imamo potencijala, a možda neke od sledećih zanimljivosti i opredijele neke farmere za ovu vrstu proizvodnje.
- MASLINA je u botaničkom smislu voće, iako se kulinarski smatra više kao začin. Priliko jela, pak, ljudi je konzmiraju sa slanim obrocima.
- Postoji i voće koje se još u doba Rimljana dodavalo slanima jelima, a i danas je taj trend prisutan u nekim restoranima i kod nekih kuvara. U pitanju je, naravano – NAR.
- Tropska BANANA voće je koje se najviše konzumira na globalnom nivou. Drugo mjesto zauzima – JABUKA.
- Više od 2 000 godina pravi se razlika između GROŽĐA za proizvodnju vina i grožđa namijenjenog za jelo. S tim da su se danas razvile mnogobrojne sorte i jedne i druge grupe, da bi bilo teško nabrojati ih sve. Takođe, za sušenje grožđa te dobijanja suvog važi isto.
- Grođže naravno, ali i KIVI i banana se smatraju (makar u botaničkom smislu) bobicama zbog toga što se plod razvija iz jednog cvijeta i iz jednog jajnika.
- Ni KUPINE ni MALINE a ni JAGODE nisu bobice. Ovo zakonski ali i laički nema uporište, ali u stručnom krugu i biljnom svijetu svakako da ima. Naime smatraju se gomilom plodova koji rastu zajedno.
- „Rajsko voće”, „voće bogova” … naziv je za jednu specifičku voćku kojom obiluje crnogorski južni i centralni dio, a koja nosi naziv – SMOKVA, jedna je od voćaka sa najvećim udjelom šećera. Najčešće je na tržištu možemo naći u avgustu mjesecu, a najveća joj je mana što brzo prolazi.