Kako je već rečeno u naslovu, juče je u Podgorici održana degustacija proizvoda, koji su dobili zlatnu medalju na Novosadskom sajmu, a u pitanju je porodično gazdinstvo Miljanić i vinarija Dabović iz Nikšića. Ovo veče je održano pod pokroviteljstvom Poljoprivrednog klastera Crne Gore.
Imali smo to zadovoljstvo da sa njima obavima razgovor, a o čemu smo govorili saznaćete u nastavku.
Vina “Vinarije Dabović” dolaze iz najmanjeg vinarskog regiona u Evropi – Nudo.
Nudo je malo selo koje se nalazi ušuškano u kotlini na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom, na osamnaestom kilometru od Trebinja i četrdeset kilometara od Risna.
Aćim Dabović kaže da su mu ovi sajmovi vjetar u leđa, ali i neka vrsta dokaza da svoj posao radi kako treba.
,,Naša vinarija je od 2015. godine, uzela preko stotinu medalja, od kojih je bilo 60 zlatnih.
Ističe da su od ove godine počeli da proizvode i voćne rakije, za koje su takođe visoko nagrađeni. Od voćnih rakija, najveće priznanje je dobila šljivovica na koju je naš sagovornik izuzetno ponosan.
Vino koje je nosilac zlatne medalje ove godine je Nudolska žilavka – vino dobijeno od Žilavke, naše autohtone sorte vina koja je bila pred izumiranjem.
,,Pored Žilavke (bijelog vina), proizvodim i naš crnogorski vranac, čak ima par godina da sam napravio jednu kupažu sa 10% a le kam bušea kod nas u Nudolu pozant kao olekanat od starina.”
“Što se tiče barikiranih vina, barikiram samo Vranac. Od ove godine ću da pocnem da porizvodim i bariku Žilavku.”
“Uz proizvodnju vina, proizvođač sam i jakih alkoholnih pića. Do prošle godine sam bio Lozove rakije Kum, koja je isto, visoko nagradjivana zadnjih pet godina. Čak na Iskru u Zagrebu, evo već pet godina nosi veliko zlato. Od ove godine imam i neke voćne rakije, pet vrsta rakija.”
Među 1 200 svjetskih vinarija uzmem 1 mjesto.
Dok je Aćim Dabović sve prisutne na sajmovima oduševljavao svojim vinima, na drugoj strani je Radovan Rašo Miljanić koji svojim sirevima takođe impresionira.
Miljanić nam je za intervju rekao da je dobio veliku zlatnu medalju za kravlji sir Banjani, kao i sa meki koziji sir (salamurni). Za najbolji sir sajma proglašen je njegov sir iz mješine među 45 velikih izlagača, među kojima su bili Imlek, Pađeni, hrvatski proizvođači i dr.
On navodi da svoje proizvode plasira na tržištima Švedske i Slovenije, a dozvolu za to je dobio 2020. godine i dodaje da je suštinski veoma zadovoljan svojom prodajom.
Na pitanje o značaju Poljoprivrednog klastera Crne Gore, Miljanić odgovara:
,,Klaster jeste značajna priča. Mi smo to svjesno pokrenuli, podržali, unaprijedili. Klaster je jako značajan. Bez Klastera u buducnosti ce se tesko moci. Ja pratim trendove, jer imamo kolege u Hrvatskoj i Sloveniji i znam šta klasteri i udruženja znače. Drago mi je da sazrijevamo kao proivzođači i srećan sam što je klaster ovo večeras organiozovao.”
U restoranu Lanterna, u Podgorici, gdje je i održana degustaciji bili su pristuni pored farmera i vinara, još i predstavnici PKCG, trgovinskih lanaca, kao i mediji.