Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (u daljem tekstu: Ministarstvo), na osnovu čl. 2 i 3 Uredbe o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike za 2022. godinu – Agrobudžet („Službeni list CG“, broj 23/22) –2022. godinu – budžetski program 1.2. Program unapređivanja pčelarstva, objavljuje Javni poziv za dodjelu sredstava podsticaja za nabavku voska za organsku i konvencionalnu proizvodnju meda za 2022. godinu
Predmet Javnog poziva
Javnim pozivom za dodjelu podrške za nabavku voska za organsku i konvencionalnu proizvodnju meda za 2022. godinu (u daljem tekstu: Javni poziv) utvrđuju se način, uslovi i kriterijumi za ostvarivanje prava na sredstva podsticaja kroz ovaj Javni poziv.
Definicija korisnika
Pravo na podsticaj po ovom Javnom pozivu može ostvariti nosilac poljoprivrednog gazdinstva koji je podnio zahtjev, sa potrebnom dokumentacijom, za ostvarivanje prava na podsticaj i koji je upisan u Registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju („Službeni list CG“, br. 56/09, 34/14, 1/15, 30/17 i 59/21), kao i Pravilnikom o obliku i načinu vođenja registra subjekata i registra poljoprivrednih gazdinstava („Službeni list CG“, br. 16/14 i 37/18), koje vodi Ministarstvo, najkasnije do dana podnošenja zahtjeva za podršku.
Za organsku proizvodnju meda pored navedene dokumentacije za ostvarivanje prava na sredstva podsticaja, korisnik sredstava podsticaja mora biti upisan i u Registar subjekata u organskoj proizvodnji ukoliko je predmet nabavke sertifikovani organski vosak u obliku satnih osnova.
Predmeti podrške
Predmet ovog Javnog poziva je nabavka:
- Konvencionalnog voska u obliku satnih osnova i
- Sertifikovanog organskog voska u obliku satnih osnova.
Kriterijumi prihvatljivosti
Pravo na sredstva podsticaja utvrđena ovim Javnim pozivom ostvaruje se na osnovu podnijetog zahtjeva pod uslovom da:
- Pčelari imaju minimum 20 pčelinjih društava;
- Podnosilac zahtjeva je obavezan da do podnošenja zahtjeva ažurira podatke o gazdinstvu (broj pčelinjih društava) u Registru poljoprivrednih gazdinstava;
- Podrška za nabavku voska se može ostvariti srazmjerno broju košnica i to sa pravom nabavke do 50% od broja košnica upisanih u RPG.
Pravo za dodjelu sredstava podsticaja može se ostvariti za maksimalno 100 pčelinjih društava.
Zahtjev za odobravanje investicije
Prilikom podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava na podsticaj po ovom Javnom pozivu podnosilac zahtjeva dostavlja sljedeću dokumentaciju:
-
- Zahtjev za prijavu, podnijet na Obrascu 1 koji je sastavni dio Javnog poziva,
- Kopiju izvještaja ovlašćenog kontrolnog tijela za sertifikaciju u organskoj proizvodnji sa posljednje kontrole obavljene u 2021. godini. za pčelare koji se bave organskom proizvodnjom;
Zahtjev za isplatu investicije
Nakon što realizuje investiciju u skladu sa odobrenjem ovog Ministarstva korisnik podsticaja dostavlja zahtjev za odobravanje plaćanja, podnijet na Obrascu koji je sastavni dio Javnog poziva.
Prilikom podnošenja zahtjeva za isplatu investicije podnosilac zahtjeva obavezan je da dostavi sljedeću dokumentaciju:
-
-
- Zahtjev za isplatu, podnijet na Obrascu 2 koji je sastavni dio Javnog poziva;
- Dokaz da je vosak kupljen i plaćen – original ili kopija računa[1] (faktura) izdata i fiskalizovana u skladu sa odredbana Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga (“Sl. list CG”, br. 46/2019, 73/2019 i 8/2021);
- Dokaz od dobavljača:
- Da je sertifikovan organski vosak, ukoliko je predmet investicije nabavka sertifikovanog organskog voska;
- Kopija sertifikata o porijeklu;
- Kopija analize koja dokazuje da je vosak bez rezidua;
- Kopija analize koja dokazuje da je vosak bez parafina.
-
Visina podrške
Ukupan iznos raspoloživih budžetskih sredstava po ovom Javnom pozivu iznosi 20.000,00 eura.
Podrška Ministarstva iznosi do 50% realizovane investicije, koja je prethodno odobrena rješenjem odnosno do 50% vrijednosti izvršene nabavke voštanih satnih osnova.
Ukoliko broj podnijetih zahtjeva za podršku koji ispunjavaju uslove ovog Javnog poziva pređe vrijednost sredstava opredijeljenih Agrobudžetom, izvršiće se proporcionalno smanjenje iznosa sredstava podsticaja.
Cijena voska
Pravo na sredstva podsticaja po ovom Javnom pozivu iznosi do:
-
-
- 12,50 €/kg za sertifikovani organski vosak i
- 10,00 €/kg za sertifikovani vosak iz konvencionalne proizvodnje.
-
Količina voska će se dodjeljivati proporcionalno broju pčelinjih društava, a maksimalno do 0,5 kg voska po pčelinjem društvu.
Način podnošenja zahtjeva
Obrasci zahtjeva za dodjelu sredstava podsticaja po ovom Javnom pozivu mogu se preuzeti na internet stranici Ministarstva, na internet stranici Saveza, u prostorijama Saveza ili u prostorijama Direkcije za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva i Direkcije za savjetodavne poslove u oblasti biljne proizvodnje.
Nakon isteka roka za podnošenje zahtjeva, zahtjev se smatra neprihvatljivim, osim u slučaju više sile.
Nepotpuna i neblagovremeno podnijeta dokumentacija se neće razmatrati.
Popunjen obrazac zahtjeva zajedno sa neophodnom dokumentacijom poslati isključivo preporučenom poštom na adresu Ministarstva:
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede
zahtjev po Javnom pozivu za dodjelu podrške za nabavku voska za organsku i konvencionalnu proizvodnju meda za 2022. godinu
Moskovska br. 101, 81000 Podgorica
Trajanje Javnog poziva je od 05.04.2022. godine do 05.05.2022. godine.
Javni poziv će se završiti prije 01.09.2022. godine ukoliko se utroše sva sredstva predviđena ovim Javnim pozivom.
U slučaju da se predviđena sredstva utroše prije 01.9.2022. godine, Ministarstvo će obavijestiti javnost o završetku Javnog poziva na način što će obavještenje biti objavljeno na internet stranici Ministarstva.
Viša sila
Viša sila je prirodni događaj ili ljudska radnja koja se nije mogla predvidjeti ili spriječiti, a usled kojih je nastupila šteta, s tim da se ljudska radnja nije mogla pripisati u krivicu lica na koje bi inače padala odgovornost.
Viša sila nastaje u slučajevima:
-
-
- Smrti nosioca gazdinstva ili člana poljoprivrednog gazdinstva;
- Dugoročne profesionalne nesposobnosti nosioca gazdinstva ili člana poljoprivrednog gazdinstva;
- Prirodne katastrofe ili najezde štetnih insekata koje zahvataju regiju, a koja utiče na poljoprivredno gazdinstvo;
- Nenamjernog uništavanja poljoprivrednih objekata na poljoprivrednom gazdinstvu.
-
U slučaju više sile, podnosilac ili njegov ovlašćeni zastupnik, je obavezan u pisanom obliku dostaviti odgovarajući dokaz Ministarstvu, u roku od 15 radnih dana od dana djelovanja više sile. Dokaz je potrebno dostaviti od tijela koje je nadležno za taj oblik više sile (npr. U slučaju smrti to je smrtovnica izdata od strane Ministarstva unutrašnjih poslova). Datum izdavanja dokaza, od relevantnog tijela, mora biti prije datuma isteka roka za podnošenje zahtjeva, ukoliko se podnosi kao razlog kašnjenja zahtjeva.
Procedura realizacije
Nakon podnošenja zahtjeva, Ministarstvo će izvrši administrativnu kontrolu podnesenih zahtjeva. Ministarstvo će nakon izvršene administrativne kontrole donijeti Rješenje o odobravanju investicije podnosiocima zahtjeva koji ispunjavaju sve uslove Javnog poziva. Javni poziv će se realizovati do utroška sredstava.
Prednost za podršku ima podnosioc koji je prvi predao zahtjev u odnosu na ostale podnosioce zahtjeva.
Nakon donošenja Rješenja o odobravanju podnosilac zahtjeva je dužan da realizuje investiciju.
Realizacija investicija od strane korisnika može početi tek po donošenju Rješenja o odobravanju investicije. Krajnji rok za završetak investicije i podnošenje dokumentacije za isplatu investicije je 01.09.2022. godine. Nakon realizovane investicije Ministarstvo može izvršiti kontrolu na licu mjesta.
Po dostavljanju potrebne dokumentacije i dokaza o uplati sredstava Ministarstvo će odobreni iznos podrške isplatiti na žiro-račun korisnika koji je u trenutku isplate evidentiran u Registru poljoprivrednih gazdinstava. Provjera upisa u Registar poljoprivrednih gazdinstava će se vršiti po službenoj dužnosti.
Napomene
- U toku trajanja ovog javnog poziva može se konkurisati sa samo jednim zahtjevom za dodjelu podrške.
- Podnosilac zahtjeva za dodjelu podrške dužan je da omogući službenom licu koje odredi ovo ministarstvo provjeru da li se podaci iz zahtjeva za dodjelu sredstava podsticaja slažu sa podacima na licu mjesta.
- Podnosilac zahtjeva za dodjelu podrške odgovara za tačnost podataka i dokumentacije za ostvarivanje prava na podršku.
- Ukoliko podnosiolac zahtjeva ne ažurira podatke u Registru poljoprivrednih gazdinstava predmet neće ostvariti pravo na podršku
- Dokumentacija koja se podnosi uz Zahtjev ne smije biti starija od 6 mjeseci.
- Realizacija investicije od strane korisnika može početi tek po donošenju Rješenja o odobravanju investicije.
-
Korisnik podsticaja koji je na osnovu netačne dokumentacije, odnosno prevarom ostvario pravo na korišćenje sredstava podsticaja ili je sredstva podsticaja nenamjenski koristio shodno članu 33 Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju („Službeni list CG”, br. 56/09, 34/14,1/15 i 30/17) obavezan je da vrati sredstva podsticaja koja su nenamjenski iskorištena, uvećana za iznos zatezne kamate.
Takođe, korisnik sredstava podsticaja u ovom slučaju gubi pravo na svaki vid podsticaja u naredne dvije godine od dana donošenja pravosnažnog rješenja Ministarstva.
Informacije u vezi sa Javnim pozivom mogu se dobiti putem telefona:
Mjesto | Kontakt telefon |
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede, Podgorica | 020/672-006
020/482-280 |
Direkcija za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva |
|
Podgorica | 020/265-337 |
Bar | 030/312-965 |
Nikšić | 040/212-012 |
Berane | 051/233-301 |
Bijelo Polje | 050/487-009 |
Pljevlja | 052/353-505 |