Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (u daljem tekstu: Ministarstvo), na osnovu čl. 2 i 3 Uredbe o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike za 2022. godinu – Agrobudžet („Službeni list CG“, broj 23/22) – 2022. godinu – budžetski program 1.2. Program unapređivanja pčelarstva, objavljuje
JAVNI POZIV
za dodjelu sredstava podrške za nabavku djelova košnice i električne ograde (čobanica) za 2022. godinu
PREDMET JAVNOG POZIVA
Javnim pozivom za dodjelu sredstava podrške za nabavku djelova košnice i električne ograde (čobanice) za 2022. godinu (u daljem tekstu: Javni poziv) utvrđuju se način, uslovi i kriterijumi za ostvarivanje prava na sredstva podrške kroz ovaj Javni poziv.
DEFINICIJA KORISNIKA
Korisnici podrške po ovom Javnom pozivu su poljoprivredna gazdinstva koja se bave pčelarstvom, koja moraju biti upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava, u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju („Službeni list CG“, br. 56/09, 34/14, 1/15, 30/17 i 59/21), kao i Pravilnikom o obliku i načinu vođenja registra subjekata i registra poljoprivrednih gazdinstava („Službeni list CG“, br. 16/14 i 37/18), koje vodi Ministarstvo, najkasnije do dana podnošenja zahtjeva za podršku.
PREDMET PODRŠKE
Pravo na sredstva podrške utvrđena ovim Javnim pozivom ostvaruje se za:
nabavku djelova košnica i to: plodište ili medišni nastavak sa pripadajućim ramovima ili podnjača (antivarozna);
električna ograda (čobanica) sa pripadajućom opremom (aparat, izolator i žica).
KRITERIJUMI PRIHVATLJIVOSTI
Pravo na sredstva podrške utvrđena ovim Javnim pozivom ostvaruje se na osnovu
podnijetog Zahtjeva za dodjelu sredstava podrške pod uslovom da je:
- Podnosilac zahtjeva upisan u Registar poljoprivrednih gazdinstava koje vodi
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede najkasnije do podnošenja
zahtjeva za dodjelu sredstava podrške;
- Podnosilac zahtjeva je obavezan da do podnošenja zahtjeva ažurira podatke o gazdinstvu (broj pčelinjih društava) u Registru poljoprivrednih gazdinstava;
- Podnosilac zahtjeva posjeduje najmanje 20 pčelinjih društava registrovanih u Registrar poljoprivrednih gazdinstava;
Podrška za nabavku djelova košnice se može ostvariti srazmjerno broju košnica i to sa pravom nabavke do 20% od broja košnica upisanih u RPG.
VISINA PODRŠKE
Ukupan iznos raspoloživih budžetskih sredstava opredijeljenih Agrobudžetom po ovom Javnom pozivu iznosi 60.000,00 EUR.
Podrška se može ostvariti samo za jednu električnu ogradu po gazdinstvu.
Maksimalno učešće budžetskih sredstava je do 50% vrijednosti realizovane i dokazane investicije, s tim da se sredstva podrške mogu dodijeliti maksimalno i to:
za nabavku elekrične ograde do 250,00 EUR po zahtjevu;
za nabavku plodišta sa ramovima za LR tip košnice do 9,00 eura;
za nabavku plodišta sa ramovima za DB tip košnice do 10,00 eura;
za nabavku medišta sa ramovima za LR tip košnice do 9,00 eura;
za nabavku medišta sa ramovima za DB tip košnice do 8,00 eura;
za nabavku antivarozne plodnjače do 8 eura.
Ukoliko iznos podnijetog Zahtjeva koji ispunjava uslove ovog Javnog poziva prelazi maksimalni iznos sredstava podrške, podrška će se isplatiti u maksimalnom iznosu koji je određen Javnim pozivom.
Javni poziv će se realizovati do utroška sredstava. U slučaju da se predviđena sredstva utroše prije 05.06.2022. godine, Ministarstvo će obavijestiti javnost o završetku Javnog poziva na način što će obavještenje biti objavljeno na internet stranici Ministarstva.
Prednost za podršku ima podnosioc koji je prvi predao zahtjev u odnosu na ostale podnosioce zahtjeva.
NEPRIHVATLJIVI TROŠKOVI
Neprihvatljivi troškovi po ovom Javnom pozivu su:
Troškovi uvoza, transporta i slične dažbine;
Nabavka polovne opreme;
Troškovi bankarskih usluga, troškovi garancija i ostali slični troškovi i
Troškovi nastali prije raspisivanja ovog Javnog poziva.
POTREBNA DOKUMENTACIJA ZA DODJELU SREDSTAVA PODRŠKE
Prilikom podnošenja Zahtjeva za ostvarivanje pravo na podršku po ovom Javnom pozivu (u daljem tekstu: Zahtjev) podnosilac zahtjeva dostavlja sljedeću dokumentaciju:
Zahtjev za prijavu, podnijet na obrascu koji je sastavni dio ovog Javnog poziva (obrazac 1);
Dokaz da je roba kupljena i plaćena – račun (faktura) izdata i fiskalizovana u skladu sa odredbama Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga.(“Sl. list CG”, br. 46/2019, 73/2019 i 8/2021.);
U slučaju kada je roba nabavljena iz inostranstva i ovjeren swift od strane banke i JCI-jedinstvenu carinsku ispravu;
Detaljnu tehničku specifikaciju.
NAČIN PODNOŠENJA ZAHTJEVA ZA DODJELU SREDSTAVA PODRŠKE
Obrazac zahtjeva po ovom Javnom pozivu može se preuzeti na internet stranici Ministarstva, ili u prostorijama Direkcije za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva i biljne proizvodnje.
Nakon isteka roka za podnošenje zahtjeva, zahtjev se smatra neprihvatljivim, osim u slučaju više sile. Nepotpuna i neblagovremeno podnijeta dokumentacija se neće razmatrati.
Popunjen obrazac zahtjeva zajedno sa neophodnom dokumentacijom poslati isključivo preporučenom poštom na adresu Ministarstva:
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
zahtjev po Javnom pozivu za dodjelu sredstava podrške za nabavku djelova košnice i električne ograde (čobanice) za 2022. godinu
Moskovska br. 101, 81000 Podgorica
Trajanje Javnog poziva je od 05.04.2022. godine do 05.06. 2022. godine.
VIŠA SILA
Viša sila je prirodni događaj ili ljudska radnja koja se nije mogla predvidjeti ili spriječiti, a usled kojih je nastupila šteta, s tim da se ljudska radnja nije mogla pripisati u krivicu lica na koje bi inače padala odgovornost. Viša sila nastaje u slučajevima:
- Smrti nosioca gazdinstva ili člana poljoprivrednog gazdinstva;
- Dugoročne profesionalne nesposobnosti nosioca gazdinstva ili člana poljoprivrednog gazdinstva;
- Prirodne katastrofe ili najezde štetnih insekata koje zahvataju regiju, a koja utiče na poljoprivredno gazdinstvo;
- Nenamjernog uništavanja poljoprivrednih objekata na poljoprivrednom gazdinstvu.
U slučaju više sile, podnosilac ili njegov ovlašćeni zastupnik, je obavezan u pisanom obliku dostaviti odgovarajući dokaz Ministarstvu, u roku od 15 radnih dana od dana djelovanja više sile. Dokaz je potrebno dostaviti od tijela koje je nadležno za taj oblik više sile (npr. u slučaju smrti to je smrtovnica izdata od strane Ministarstva unutrašnjih poslova). Datum izdavanja dokaza, od relevantnog tijela, mora biti prije datuma isteka roka za podnošenje zahtjeva, ukoliko se podnosi kao razlog kašnjenja zahtjeva.
PROCEDURA REALIZACIJE
Nakon podnošenja zahtjeva, Ministarstvo će izvršiti administrativnu i/ili terensku kontrolu podnijete dokumentacije. Provjera upisa u Registar poljoprivrednih gazdinstava će se vršiti po službenoj dužnosti.
U slučaju da podnosilac zahtjeva ne dozvoli ili spriječi kontrolu na terenu, ili na bilo koji drugi način utiče na rad kontrolora, podnijet zahtjev zbog kojeg se vrši kontrola na terenu neće biti odobren. Za vrijeme kontrole na terenu, kontrolori mogu provjeravati sve navode iz zahtjeva. Kontrola na terenu je dužna da utvrdi da li je realizovana investicija u skladu sa Javnim pozivom. U slučaju kada je podnosilac zahtjeva obaviješten o kontroli na terenu obavezan je prisustvovati istoj, on ili drugo lice sa ovlašćenjem podnosioca zahtjeva ovjerenim u sudu, opštini ili kod notara. Korisnik je u obavezi da detaljno objasni kontrolorima kako da dođu do gazdinstva koje su predmet kontrole. Kontrolori mogu (nije obavezujuće) najaviti kontrolu 48 sati unaprijed korisniku, pod uslovima da ciljevi i svrha kontrole na terenu nijesu ugroženi prethodnom najavom
Nakon izvršene kontrole, Ministarstvo će odobrenu iznos podrške uplatiti na žiro-račun korisnika koji je u trenutku isplate evidentiran u Registru poljoprivrednih gazdinstava.
NAPOMENE
Korisnici podrške se mogu prijaviti za samo jedan projekat po ovom Javnom pozivu. Ukoliko se tokom kontrole utvrdi da su se članovi istog poljoprivrednog gazdinstva prijavili za 2 projekta istovremeno, oba projekta biće diskvalifikovana.
Podnosilac zahtjeva odgovara za tačnost podataka i dokumentacije za ostvarivanje prava na sredstva podrške.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede zadržava pravo provjere osnovanosti prikazanih troškova.
Dokumentacija koja se podnosi uz Zahtjev ne smije biti starija od 6 mjeseci.
Podnosilac zahtjeva ne može ostvariti pravo na sredstva podrške za nabavku ove vrste opreme, ukoliko je ona bila predmet podrške prethodnih 3 godine kroz projekte IPARD like ili IPARD.
Ukoliko se u postupku finansijske provjere realnosti i osnovanosti prikazanih troškova kod nadležnih organa, utvrdi da je korisnik podrške na bilo koji način doveo u zabludu ili naveo na pogrešan zaključak Ministarstva, korisnik podrške shodno članu 33 Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju (“Sl. list Crne Gore”, broj 56/09, 34/14 i 1/15) dužan je da vrati sredstva podrške koja su nenamjenski utrošena, uvećana za iznos zatezne kamate. Takođe korisnik sredstava podrške u ovom slučaju, gubi pravo na svaki vid podrške u naredne dvije godine od dana donošenja pravosnažnog rješenja Ministarstva.
Realizovana investicija će biti predmet kontrole narednih 5 godina.
Informacije u vezi sa Javnim pozivom mogu se dobiti putem telefona:
Mjesto | Kontakt telefon |
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Podgorica | 020/672-006 020/482-280 |
Direkcija za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva |
|
Podgorica | 020/265-337 |
Bar | 030/312-965 |
Nikšić | 040/212-012 |
Berane | 051/233-301 |
Bijelo Polje | 050/487-009 |
Pljevlja | 052/353-505 |
Dokumenta
Verzija 1.0 •Objavljeno: 05.04.2022. 15:05