Osim u ishrani i vjerovanjima, jaja su inspiracija umjetnicima, pa su tako mnogi umjetnici poput Leonarda da Vinčija, Salvadora Dalija, Henk Hofstera i mnogih drugih pronašli inspiraciju u jajima.
U frižideru svježa jaja mogu da se drže tri nedjelje, ali jaja pomiješana sa pigmentima u boji i obojena na drvenim pločama, mogu trajati blizu 2000 godina. Nejasno je ko je prvi koristio jaje kao umjetnički materijal. Neki to pripisuju drevnim Egipćanima, dok drugi misle da je to bila grčko-rimska tehnika jer su ga u tekstovima pominjali Rimljani. Stotinama godina kasnije, žumanca su odbačena u korist bjelanaca, bjelance pomiješano sa solju je korišćeno za presvlačenje papira za fotografije.
Salvador Dali je pripadnik slikarskog pravca po imenu nadrealizam, a posebnu pažnju pored slonova i satova je posvetio motivu jaja. Jaja su veoma bitna da bi se razumjela Dalijeva djela. Predstavljaju simbol nikad prežaljene majke, koja je preminula kada je on imao 16 godina. Nema svako svoj muzej, i to muzej otvoren za života. Ali, ima Salvador Dali. U gradu u kojem je živio otvoren je muzej, ono što ga čini fascinantnim za ljubitelje likovne umjetnosti jeste sami izgled. Na vrhu tvrđave nalaze se nestvarno velike skulpture bijelih jaja .
Osim oslikavanja jaja, umjetnici ljuske od jaja koriste kako bi napravili mozaik.
Pripremila: Anđela Bojić