Britanija će svojim farmeri da omogući određene ustupke u smislu ublažavanja pravila u svojim sporazumima o agro-ekološkim šemama, a u cilju olakšavanja obezbjeđivanja hrane za stoku. Promjene odnosno ustupci odnose se na dodatnu sječu ali i na ispašu domaćih životinja na dodatnim površinama zemljišta koja će im se obezbijediti. Na taj način država planira da predunaprijedi nestašicu stočne hrane, paše, krmnih kultura ali i slame i ostalih nusproizvoda za potrebe stelje na farmama.
Dodatan set pravila koja se odnose na navedenu temu nalaze se u dokumentu, a tom prilikom sekretar za životnu sredinu Džordž Justis izjavio je:
„Pripremljeni smo bolje nego ikada ranije za ove sušne uslove bez presedana, ali mnogi farmeri su zabrinuti zbog zaliha vode i uticaja na njihove usjeve i stoku. „Zbog toga uvodimo privremene mjere pomoći u vezi agro-ekoloških šema kako bismo im dali fleksibilnost da odgovore”, navodi se na stranicama ministarstva Britanije.
Sad druge strane prvi čovjek Agencije za ruralna plaćanja dodao je:
„Znamo da se farmeri suočavaju sa pritiscima dok se suočavaju sa posledicama ovih izuzetno sušnih uslova, i nadamo se da će ovi praktični koraci pomoći poljoprivrednicima da zaštite proizvodnju hrane i pomognu u dobrobiti životinja.
„Posvećeni smo pružanju podrške nosiocima sporazuma koliko god možemo tokom ovog teškog perioda i pomoći da se osigura da oni mogu da održe postojeće ekološke obaveze”.
Ministarstvo životne sredine, hrane i sela (Defra) u saradnji sa industrijskim organizacijama razmatraća u sledećim nedjeljama i dodatne mjere pomoći poljoprivredi.
Defra prepoznaje da je potrebno dugoročno planiranje vodne infrastrukture na farmi, zbog čega je u novembru 2021. Agencija za ruralna plaćanja pokrenula grant za upravljanje vodama, gdje je farmerima obezbijeđeno 10 miliona funti za poboljšanje upravljanja vodom na farmi, kao što su rezervoari vode i novi sistemi za navodnjavanje. Dalje finansiranje u okviru ovog projekta najavljeno je za jesen ove godine.
Italija: Poljoprivrednicima pogođenim sušom 200 miliona
Italija se takođe suočava sa nezapamćenim sušama ali i značajno smanjenim urodom žitarica i nekih vrsta povrća. Vodostaji glavnih rijeka u državi u ozbiljnom su padu zbog čega je i navodnjavanje gotovo onemogućeno ili u značajnoj mjeri redukovano.
S obzirom na kriznu situaciju ova će mediteranska država „upumpati” u poljoprivredu oko 200 miliona eura, na osnovu kojih će po raznim osnovama pomoći poljoprivredni sektor i pripremiti ga na očigledno tešku jesen. Italija će ove godine morati da uvozi dodatne količine durum pšenice, kukuruza i nekih ostalih prehrambenih namirnica kako bi zadovoljila i izvozne kapacitete svoje industrije hrane.