Nakon najnovije runde razdruživanja indijskih i kineskih vojnika u istočnom Ladaku, izabrani predstavnici u regionu i vojni stručnjaci imaju potpuno različite poglede na razvoj, pri čemu predstavnici kažu da je Indija sada izgubila svoje pašnjake, a vojni stručnjaci to pozdravljaju kao strateški potez.
Indijski i kineski vojnici su bili zaključani u vojnom sukobu na više mjesta u istočnom Ladaku od početka 2020. godine kada su se dvije strane sukobile na jezeru Pangong Co. Kasnije su se dvije strane sukobile u dolini Galvan u kojoj je ubijeno 20 indijskih i neutvrđeni broj kineskih vojnika.
Tokom poslednje dvije godine, trupe su se povukle sa više tačaka konfrontacije, a poslednje povlačenje je bilo na području Gogra-Vrućeg izvora. Završeno je u utorak, prenosi landportal.org.
Izabrani predstavnici Ladaka rekli su da je povlačenje prouzrokovalo gubitak ogromne površine pašnjaka jer će sada biti pretvorena u ničiju zemlju. Vojni stručnjaci opisali su sporazum o razdruživanju kao briljantan strateški potez koji će na kraju dovesti do deeskalacije i donijeti prosperitet regionu.
„Za nas razdruživanje nije pozitivan znak. Ogromni pašnjaci su pretvoreni u ničiju zemlju i mi se povlačimo sa svoje zemlje. Povukli smo se oko 40 kvadratnih kilometara (4 000 ha, op. a.) od sopstvene zemlje“, kaže Končok Stanzin, lokalni političar iz sela Chusul u istočnom Ladaku.
Stanzin, koji je takođe odbornik u Savjetu za razvoj autonomnih brda Ladaka (LAHDC), kaže za Outlook da sporazum ni na koji način nije dobrodošao potez za ljude koji žive u regionu jer su svjedoci gubitka svojih pašnjaka. On dodaje da poslije sporazuma „naša strana“ gubi oko 40 km2, dok Kinezi ne gube zemlju.
„Neki od stubova koje smo demontirali nisu novi. Postojali su više od 50 godina u PP-16 [Patrolna tačka 16]. Veoma smo zabrinuti zbog toga. Nije nam dozvoljena ispaša na desnoj strani Vrela.”
On dodaje da ako nastave da se povlače po istom obrascu u drugim oblastima, u roku od nekoliko godina „moraćemo da se odreknemo naših sela“.
Stanzin kaže da lokalni ljudi i lokalni izabrani lideri treba da imaju riječ u pitanjima pregovora sa Kinezima jer se o njihovoj zemlji razgovara i razmjenjuje. On kaže da bi lideri Ladakija trebalo da dignu glas jer im najnoviji sporazum ne ide u prilog.
Međutim, pukovnik (penzionisani) Sonam Vangčuk opisao je razdruživanje kao pozitivan razvoj događaja. Vangčuk, koji je nagrađen Maha Vir čakrom — drugom najvišom indijskom nagradom za hrabrost za svoju uspješnu operaciju u Kargil ratu, kaže da je pristup ove vlade prema Ladaku i krizama duž linije stvarne kontrole (LAC) proaktivan.
Vangčuk kaže da bi lokalni nomadi mogli imati istinsku zabrinutost, ali sa većeg strateškog i vojnog gledišta, sporazum ide u korist nacije. On je rekao da je sporazum postignut nakon niza pregovora.
„Nikada nisam vidio takvu ozbiljnost u vezi sa pitanjima koja se odnose na Ladak i LAC“, kaže Vangčuk.
On kaže da je vlada zauzela čvrst stav po pitanju LAC-a i Ladaka. Napominje da su takvi dogovori poslije dugih i čvrstih pregovora u interesu nacije i da će dovesti do deeskalacije.
Tekst je izveden od originalnog „India-China Disengagement: Locals Regret Loss Of Grazing Land In Ladakh, Military Experts Call It A Bold Move” (CC BY 4.0)