Prema izvještaju UN agencije za hranu i poljoprivredu (FAO) u junu mjesecu je zabilježen prvi pad indeksa nakon cijele godine uzastopnih povećanja. U mjesecu junu došlo je do pada globalnih cijena hrane od 2,5 odsto u odnosu na maj, ali su još uvek 33,9 odsto veće u odnosu na isti period prošle godine. U izvještaju se navodi da je razlog pada u nižim cjenovnim vrijednostima biljnih ulja, žitarica i dijelom mliječnih proizvoda dok su cijene veće za meso i šećer.
Žitarice su pale za 2,6 odsto u odnosu na maj, ali su 33,8 odsto iznad vrijednosti od juna prošle godine. Iako su Međunarodne cijene kukuruza niže su za pet odsto u junu ipak su 72 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Prema izvještaju FAO-a, cijene u Argentini su pale uslijed povećanih zaliha nakon nedavnih berbi a rezultat su većih prinosa od očekivanih. Uprkos šteti od suše, žetve koje su u toku vrše pritisak na cijene te ratarske kulture u Brazilu.
U Sjedinjenim Američkim Državama cijene su pale krajem mjeseca pa su tako za 2,2 odsto manje za ječam 4,9 odsto za sirak. Pad od 0,8 odsto bilježi se kod pšenice što je i dalje 31 odsto više nego prošle godine.
I biljna ulja su zabilježila pad i to za 9,8 odsto u odnosu na prošli mesec a posebno palmino, sojino i suncokretovo ulje.
Meso i šećer skuplji
Kako je saopštio FAO, mlijeko je za jedan odsto jeftinije u odnosu na maj ali je i dalje skuplje za 22 odsto u odnosu na prošlu godinu. Međunarodne kotacije sira i obranog mlijeka u prahu niže su zbog smanjene globalne potražnje za uvozom, uslijed nešto većih izvoznih zaliha.
Sve vrste mesa u junu su imale rast od 2,1 odsto u odnosu na maj. Meso je za 15,6 odsto skuplje u odnosu na isti mjesec prošle godine. U izvještaju FAO-a kao razlog se navodi povećanje uvoza u azijskim zemljama, ali i smanjenje izvoznih zaliha.
Šećer je koštao 0,9 odsto više u odnosu na maj. Zbog viših cjenovnih vrednosti energije, brazilski proizvođači su se usredsredili na proizvodnju etanola. S druge strane, dobre perspektive proizvodnje i izvoza u Indiji djelimično su neutralizirale sveukupni pritisak na rast međunarodnih cijena i sprečile veća mjesečna poskupljenja, zaključuje se u izvještaju.