Sva prodaja treseta baštovanima amaterima u Engleskoj biće zabranjena do 2024. godine, saopštila je u subotu, 27. avgusta engleska vlada.
Tresetišta su najveće skladište ugljenika u Velikoj Britaniji, ali samo oko 13% naših tresetišta je u skoro prirodnom stanju. Ova degradacija je nastala usled drenaže za poljoprivrednu upotrebu, prekomjerne ispaše i spaljivanja, kao i ekstrakcije za upotrebu u podlogama za uzgoj. Mediji za uzgoj u vrećama za maloprodaju čine 70% treseta koji se prodaje u Velikoj Britaniji i često se zloupotrebljava, na primjer, koristi se kao poboljšivač zemljišta, a ne kao medijum za razmnožavanje biljaka. Kada se ova ekstrakcija odvija, ugljenik uskladišten unutar močvare se oslobađa kao ugljen-dioksid, doprinoseći klimatskim promjenama.
Ekstrakcija treseta takođe degradira stanje šireg pejzaža tresetišta, oštećujući staništa za neke od naših najrjeđih divljih životinja kao što su leptir lastin rep, kokošinja eja i kratkouhe sove, i negativno utiče na sposobnost treseta da spriječi poplave i filtrira vodu. Značajan dio vodosnabdijevanja Ujedinjenog Kraljevstva pada ili protiče kroz tresetišta.
Mjere koje su danas objavljene doprinijeće naporima da se postigne naš ambiciozni cilj obnavljanja 35 000 hektara tresetišta do 2025. godine i širim naporima da se postigne neto nula.
Saopštenje je uslijedilo nakon opsežnih javnih konsultacija, koje su dobile više od 5 000 odgovora sa preko 95% u korist vlade da preduzme mjere za zabranu maloprodaje treseta. Vlada se takođe obavezala da će nastaviti da blisko sarađuje sa sektorom profesionalne hortikulture na ubrzavanju njihovog prelaska na alternative bez treseta uoči zabrane za sektor profesionalne hortikulture, uviđajući da se sektor profesionalne hortikulture suočava sa dodatnim tehničkim preprekama za koje će biti potrebno više vremena da se savlada.
Vlada takođe pokreće novi fond od 5 miliona funti (5,78 mil € prim. prev.) za promovisanje korišćenja tresetišta za održivu poljoprivredu. To će podržati prihvatanje paludikulture – prakse uzgoja na ponovo navlaženom tresetištu – što će dodatno pomoći u očuvanju sigurnosti hrane, proizvesti alternative hortikulturnom tresetu i smanjiti uticaje na životnu sredinu.
Ministar životne sredine Ričard Benjon rekao je:
„Ova Vlada shvata važnost održavanja treseta zdravim i u zemlji, ovdje i širom svijeta – kako bi se zadržao ugljenik, ojačala otpornost na sušu i poslužila kao snažno rešenje za klimatske promjene zasnovano na prirodi”.„Akcije koje su danas objavljene označavaju novo poglavlje u priči o našim kultnim tresetinama – očuvanje njihovog dugoročnog zdravlja i vitalnosti kao dio naših obaveza da postignemo Net Zero i ispunimo naš 25-godišnji plan zaštite životne sredine”.
Predsjednik Natural England-a, Toni Juniper je rekao:
„Tresetišta su dragocjeni ekosistemi koji sadrže prelijepe i fascinantne divlje životinje, oblikuju karakter kultnih pejzaža, prečišćavaju vodu i pomažu u smanjenju rizika od poplava. Oni su takođe naše najveće zalihe prirodnog ugljenika, sa više od 580 miliona tona. Ova zabrana prodaje komposta na bazi treseta i rad na postepenom ukidanju upotrebe u drugim oblastima je suštinski korak ka zaštiti ovih vrijednih prirodnih dobara i omogućavanju oporavka degradiranih područja”.„Radimo sa Defrom i partnerima na terenu na obnavljanju hiljada hektara tresetnih staništa, a danas smo dodijelili preko 11 miliona funti (12,72 mil €) za obnovu nizijskih lokacija na jugozapadu Engleske i planinskih mjesta na sjeveru Engleske. Ovi projekti će imati višestruke koristi, zadržavajući ugljenik, pomažući nekim od naših najoskudnijih divljih životinja da se oporave, smanje rizik od poplava i učine pejzaže otpornijim na uticaje klimatskih promjena kao što su suša i požar.
Profesor Alistar Grific, direktor za nauku i kolekcije u Kraljevskom hortikulturnom društvu (Royal Horticultural Society), rekao je:
„Tresetišta su najveće svjetsko skladište ugljenika na kopnu, sa velikim potencijalom za dugoročno skladištenje ugljenika, pomažući da se dostigne neto nula. Oni smanjuju poplave, kada se ponovo navlaže smanjuju rizik od požara i obezbjeđuju vrijedna staništa za biljke i životinje. Da bismo se uhvatili u koštac sa krizom klime i biodiverziteta, od suštinskog je značaja da imamo održivu tranziciju na alternativne medije za uzgoj bez treseta. RHS je prestao da prodaje vrećice za uzgoj na bazi treseta 2019. godine i nastaviće da radi sa Defrom, industrijom i baštovanima kako bi ubrzao prelazak na – bez treseta.