Nakon dolaska dvojice stručnih veterinara u Kraljevinu Crnu Goru, Antuna Kobliške i Jozefa Lankea, knjaz Nikola iz istog Dubrovnika dovodi još jednog “marvenog ljekara” – dr Dorđa Stefanilija. U pitanju je bio čovjek iz Rumunije, tada pod okupacijom Austrougarske države.
Evo i nekoliko zanimljivosti o ljekaru veterinaru i jednom od utemeljivača veterinarske struke u Crnoj Gori, kako se navodi u spisima Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU):
- Đorđe Stefaneli rođen je u Siretu 11. januara 1864. godine, gdje je završio osnovnu školu, a gimnaziju u Gura Humor Ilui.
- Završio je Školu Superioara (veterinarska škola) u Černauci, današnja Moldavija. Zatim odlazi u Beč na specijalizaciju iz veterinarskih nauka na tamošnjem Veterinarskom fakultetu, da bi ga potom Austrougarske vlasti rasporedile da radi u Dubrovniku.
- Decembra 1889. godine na poziv crnogorskog kralja dolazi u Crnu Goru.
- Prvobitno, po dolasku radio u Podgorici, a kasnije ukazom kralja Nikole u Nikšiću postao “marveni ljekar”.
- Ukaz o odlikovanju dr Đorđa Stefanelija koji, prema pisanju Glasa Crnogorca, glasi: „Његово Височанство Господар изволио је одликовати г. дра Ђорђа Стефанелија марвеног љекара у Подгорици V-тијем степеном (Ордена) Данилова реда“.
»Za vrijeme službovanja u Crnoj Gori, dr Đorde Stefaneli je bio član mnogih državnih komisija za nabavku priplodne rasne stoke u inostranstvu, predstavnik crnogorske države na mnogim međunarodnim skupovima iz domena svoje struke, član mnogih delegacija i komisija kod sklapanja međunarodnih trgovačkih ugovora, često pitan i konsultovan kod donošenja mnogih veterinarskih naredbi, propisa i zakona, čovjek koji je posvetio cio svoj život ugledu svoje struke.
- Stupivši u crnogorsku državnu službu, proveo je u njoj dvanaest i po godina u svojstvu marvenog ljekara sa sjedištem u Podgorici.
- Godinu dana kasnije, dr Stefaneli postavljen je za upravnika Stočarskog zavoda i zavodske mljekare u Nikšiću – prvog i najvećeg državnog imanja u Knjaževini Crnoj Gori na kome su se uzgajala uvezena stada rasne priplodne stoke.
- Dao neprocjenjiv doprinos kod suzbijanja metiljavosti u Crnoj Gori, kao i u pronalaženju efikasnog lijeka protiv metilja, na kome je radio punih deset godina sa italijanskim i njemačkim farmaceutskim kućama.
- Početkom Prvog svjetskog rata, 1914. godine, Stefaneli napušta Crnu Goru, za koju je kao stranac bio emotivno vezan, da bi joj se opet vratio poslije završetka rata. U novoj državi biva postavljen za sreskog marvenog ljekara u Nikšiću, gdje je ostao sve do smrti, 1929. godine.
Rumun dr Đorde Stefaneli, koji je neizmjerno volio i zadužio Crnu Goru, bio je čovjek koji je cio svoj životni i radni vijek posvetio radu za dobrobit ljudi, razvoju nauke i ugledu svoje struke, navodi se u spisima DANU-a.