Ažuriranje 9. novembar: Komisija je sada predstavila svoj predlog, koji je dostupan OVDJE, ali uprkos kozmetičkim promjenama, ne čini ništa da riješi našu zabrinutost, stoji na sajtu globalne mreže Benkvoč.
Planovi EU-a za hitnu regulativu za ubrzanje primjene obnovljive energije su veoma destruktivni za biodiverzitet, nedemokratski i vjerovatno nezakoniti, upozorili su danas Si-I-I Benkvoč Netvork i JuroNačur, nakon što je tekst predloga procurio u časopisu Kontekst Enerdži.
Predlog – za koji se očekuje da će ga Komisija zvanično predstaviti ove nedjelje – nastoji da koristi član 122 Ugovora o EU, koji omogućava EU da preduzme hitne mjere, posebno za prevazilaženje poteškoća u snabdijevanju energijom. Međutim, nacrt zapravo ne podrazumijeva brza rješenja za energetsku krizu – samo postavljanje rokova za izdavanje dozvola ne mijenja fundamentalne probleme. Pored toga, tekst ide daleko dalje od ekonomskih mjera sa teškim i nesrazmjernim efektima na ključne zakone o zaštiti životne sredine. Takođe duplira amandmane na Direktivu o obnovljivoj energiji o kojima trenutno raspravlja Evropski parlament.
Predlog uključuje izuzetno kontroverzan članak koji bi smatrao da su svi projekti obnovljive energije od „preovlađujućeg javnog interesa i služe javnom zdravlju i bezbijednosti“. Na primjer, ako se procijeni da ne postoje odgovarajuća alternativna rješenja, hidroenergetski projekat bi mogao da se izgradi, bez obzira koliko šteti Natura 2000 lokacijama ili degradira kvalitet rječne vode. Ovo podriva postojeće zakonodavstvo EU-a u oblasti životne sredine koje dozvoljava takav štetni razvoj tek nakon procjene projekata od slučaja do slučaja.
U suprotnosti sa postojećim zakonodavstvom, predlog bi takođe olabavio kriterijume za ubijanje i značajno uznemiravanje ptica koje bi se smatralo namjernim činom.
Gabrijel Švaderer, izvršni direktor JuroNačura-a, kazao je:
„Ono što je najviše frustrirajuće je da ovaj napad na prirodu neće čak ni napraviti značajnu razliku za obnovljive izvore energije u EU. Zakonodavstvo o životnoj sredini nije problem, već osnovna potrebna zaštitna mjera – uklanjanje zaštite stoga ne rješava problem, već jednostavno stvara druge, ili čak više problema. Ovaj predlog posebno će dodati značajnu pravnu nesigurnost povrh toga.
Dodao je:
„Brzi razvoj održivih obnovljivih izvora energije je ključan, ali nepromišljeno ukidanje ekološkog zakonodavstva EU-a od strane Komisije otvara Pandorinu kutiju i vodi nas ka katastrofi biodiverziteta. Danas industrija obnovljivih izvora dobija poseban tretman, ali koje industrije će sjutra uložiti svoja potraživanja?’
Pipa Galop, savjetnica za energetiku za jugoistočnu Evropu u Si-I-I Benkvoču, rekla je:
„Zloupotreba od strane Savjeta i Komisije člana 122 Ugovora o EU da podriva postojeće ekološko zakonodavstvo – Okvirne direktive o staništima, pticama i vodama – bez konsultacija sa javnošću ili Evropskim parlamentom, najvjerovatnije će izazvati druge pravne izazove i izazvati javnu reakciju umjesto da ubrza primjenu obnovljivih izvora energije.’
Komisija treba da odustane od ovog plana i koncentriše se na rješavanje stvarnih prepreka razvoju obnovljivih izvora energije, kao što su nepotrebna ograničenja prostornog planiranja, mali procenat digitalizovanosti procedura za izdavanje dozvola i nedostatak administrativnih kapaciteta u organima za izdavanje dozvola“, zaključila je ona.
Tekst je preuzet sa sajta bankwatch.org (CC BY 4.0).