Po prvoj dojavi da se pojavila bolest afričke svinjske kuge u Sjevernoj Makedoniji, postupili smo po propisima i zabranili uvoz mesa i prerađevina od mesa u Crnu Goru, naveo je u Jutarnjem programu TVCG v.d. direktora Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.
On se osvrnuo na nedavnu posjetu Sjevernoj Makedoniji i najavljen Memorandum o saradnji koji će potpisati naša Uprava za bezbjednost hrane i makedonska Agencija za hranu i veterinu.
„Posjetili smo i određene privredne subjekte koji se bave proizvodnjom mesa i prerađevina mesa, da bismo vidjeli koliko je meso koje se iz Sjeverne Makedonije uvozi bezbjedno“, naveo je Đaković.
Bolest se, navodi Đaković, ne može prenijeti sa životinje na čovjeka već,ukoliko bismo se zarazili, to bi imalo velike ekonomske efekte.
„Posebno ako imamo u obzir Njeguški pršut koji je kao proizvod veoma prepoznat na tržištu. Bolest se pojavila na Sjeveroistoku Makedonije, na granici sa Bugarskom , i bolest je vjerovatno donijeta tako što su životinjice cirkulisale između te dvije države. Kritični period je prošao, pa nije bilo novih slučajeva afričke svinjske kuge u S. Makedoniji“, naveo je Đaković.
Kako je kazao, u Crnoj Gori, BiH i Albaniji nema slučajeva afričke svinjske kuge, inače u ostalim zemljama u regionu ima.
„Moramo da radimo na tome da se borimo protiv ove bolesti. Sistem Sjeverne Makedonije je funkcionisao veoma dobro, svi su sistemski pristupili rješavanju ovog problema“, kazao je Đaković.
Kako je upozorio, ptičji grip je na pragu Crne Gore.
„U svakoj drugoj zemlji regiona ima zabilježenih slučajeva. Razlika u odnosu na afričku svinjsku kugu je ta što određeni sojevi ptičjeg gripa mogu sa životinje da se prenesu na čovjeka“, kazao je Đaković.