Ministarstvo finansija i socijalnog staranja, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvo ekonomskog razvoja pripremilo je set mjera kao podršku privredi i građanima koji je vrijedan između 20 i 50 miliona eura, kao odgovor na ratna dešavanja u Ukrajini čije ekonomske posljedice se osjećaju i u Crnoj Gori.
Taj paket mjera će biti usvojen na sjednici Vlade narednog četvrtka.
Paketom je predviđeno osam mjera, između ostalog, ukidanje PDV za brašno i ulje, smanjenje akciza na gorivo do 40 odsto umjesto 20 odsto kako je predloženo, pet dodatnih miliona za poljoprivredu…
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović kazao je da će poljoprivredi biti opredijeljeno dodatnih pet miliona eura, čime će Agrobudžet biti vrijedan iznad 55 miliona eura.
Prva mjera se odnosi na dodatnu subvenciju od 250 eura za proizvodnju žitarica po hektaru zemljišta, što je u ukupnom iznosu 500 eura za tu oblast, a dodatnih deset eura se izdvaja za mlade poljoprivrednike.
Druga mjera se odnosi na dodatnu subvenciju proizvodnju kasnog krompira, od 150 eura po hektaru, pored već postojeće podrške od 250 eura po hektaru. Dodao je da je uslov za to da poljoprivrednici imaju registrovana svoja gazdinstva i površine veče od 0,3 hektara.
Treća mjera koju je naveo Stijović su besplatni plastenici za proizvodnju povrća.
“Ukupno 2.500 plastenika ukupne površine 250 hiljada kvadratnih metara, što je 50 fudbalskih terena”, rekao je Stijović.
Uz to, za sve poljoprivrednike biće obezbijeđena jednokratna pomoć od 200 eura.
Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović kazao je da peta mjera predstavlja pripremu plana interventih nabavki, koji daje osnov da ga Vlada aktivira u slučaju nestašice proizvoda.
“MER je pripremio Nacrt Zakona i privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi kojim je predviđeno da će Vlada Crne Gore u slučaju povećanja cijena moći da reaguje”, kazao je Milatovic.
U skupštinskoj proceduri od 4. marta je predlog izmjena Zakona o akcizama . Skupština nije zasijedala zbog političke krize i spora oko toga ko je može zakazati.
On je najavio da će biti privremeno ukinut PDV za namirnice brašno i jestivo ulje, te da će PDV za so biti smanjen sa 21 na 7 odsto kao što je već za šećer.
“Te mjere predstavljaju dodatne mjere uz program ‘Evropa sad'”, rekao je Spajić.
Ministar Stijović je kazao da je na dnevnom nivou u komunikaciji sa kolega iz Srbije, kako bi roba iz te zemlje mogla pristizati u Crnu Goru.
Kazao je da je juče 20 kamiona iz Srbije prošlo carinsku kontrolu, nakon što je Vlada Srbije donijela odluku o zabrani izvoza žitarica i ulja.
“Očekujemo da ćemo vrlo brzo uvoziti brašno i žitarice. Srbija trenutno ima više nego što je potrebno. Mi tražimo da nam se dozvoli da kupimo, da nam se ukinu zabrane… Apsolutno nema mjesta panici među građanima, jer imamo dovoljno zaliha”, rekao je Stijović.